Mundobasket 2023, Βενεζουέλα - Πράσινο Ακρωτήρι 75-81: «Καθάρισε» ο Ταβάρες, αλλά όχι ο Έντι (vid)

Το Πράσινο Ακρωτήρι πήρε ιστορική νίκη με 81-75 κόντρα στη Βενεζουέλα με κορυφαίο τον Γουίλ Ταβάρες και πήγε στο 1-1 στο Mundobasket.

Ιστορική νίκη για το Πράσινο Ακρωτήρι που πήρε το θρίλερ κόντρα στη Βενεζουέλα στο Mundobasket. Οι Αφρικανοί επικράτησαν με 81-75 και πήγαν στο 1-1 στον όμιλο, κάτι που διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση στον επόμενο γύρο. Ακόμα και η Βενεζουέλα έχει μικρές ελπίδες να περάσει στην επόμενη φάση, με συνδυασμό αποτελεσμάτων και φυσικά νίκη επί της Γεωργίας.

Για το Πράσινο Ακρωτήρι, ο Γουίλ Ταβάρες είχε 20 πόντους και μεγάλα καλάθια στο τέλος, ενώ ο Γκόμες είχε 22 πόντους και ο Αλμέιδα 18 πόντους. Το αστέρι της ομάδας, Έντι Ταβάρες έμεινε χαμηλά με 4 πόντους, όμως κατέβασε 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ. Από την άλλη 15 είχε ο Κουμπιλάν και 14 πρόσθεσε ο Ζαμόρα.

Γκόμες και Ιβάν Αλμέιδα βοήθησαν πολύ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού και οι δύο είχαν 4/7. Ο Γουίλ Ταβάρες ήταν ο άνθρωπος που πέτυχε όλους τους κρίσιμους πόντους στα τελευταία λεπτά.

Ανατροπή με Ταβάρες και σπουδαια νίκη

Το Πράσινο Ακρωτήριι μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με τον Αλμέιδα με 8-18. Η Βενεζουέλα αντέδρασε και μείωσε σε 23-24 στο τέλος του δεκαλέπτου με τις δύο βολές του Ρουίζ. Η Βενεζουέλα επέβαλε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 46-33 στο ημίχρονο με το τρίποντο του Γκουιλέντ. Οι Αφρικανοί όμως αποδείχθηκαν σκληρά καρύδια και με το κάρφωμα του Έντι Ταβάρες πέρασαν μπροστά με 72-73, τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Γουίλ Ταβάρες κάρφωσε για το 75-77, ένα λεπτό για το τέλος, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 75-79 στα 22 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το ματς.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!