Mundobasket 2023, Πράσινο Ακρωτήριο - Γεωργία 60-85: Σαρωτική πρώτη νίκη σε Mundobasket (vid)

Η Γεωργία διέλυσε το Πράσινο Ακρωτήριο με σκορ 85-60 και πήρε την πρώτη νίκη στην ιστορία της σε Mundobasket.

Η Γεωργία με προπονητή τον Ηλία Ζούρο έγραψε ιστορία, καταγράφοντας την πρώτη της νίκη σε Mundobasket, με το άνετο 85-60 απέναντι στο Πράσινο Ακρωτήριο, για τον όμιλο F.

Το Πράσινο Ακρωτήριο επιχείρησε να δημιουργήσει τη δική του... αφήγηση στην αναμέτρηση. Ξεκίνησε με φόρα, προηγήθηκε με σκορ 8-2 και μετά οι «μηχανές» έσβησαν.

Με εντυπωσιακό τρόπο. Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου όχι μόνο απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά σταδιακά άρχισε να αποκτά (μεγάλη) διαφορά στο σκορ.

Το 8-2 έγινε 11-20 και από εκεί 18-34. Με το επί μέρους σε εκείνο το σημείο να είναι στο 32-10 υπέρ της ομάδας του Ηλία Ζούρου. Το Πράσινο Ακρωτήριο τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2/14 τρίποντα και 5/20 δίποντα. Σε αυτά προσθέστε και 10 λάθη και το σκορ (48-22) μπορεί να εξηγηθεί.

Στα... ρηχά ο Ταβάρες

Την ίδια στιγμή, η άμυνα της Γεωργίας σταμάτησε τον Έντι Ταβάρες. Ο σέντερ της Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί να είχε 10 ριμπάουντ, αλλά έμεινε στους 2 πόντους με 2/2 βολές και 4/4 δίποντα.

Το... έργο συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Γεωργία να σουτάρει με 37% στα τρίποντα (7/19) και να... σβήνει τα 21 λάθη της με 23 ασίστ.

Τέσσερις παίκτες της Γεωργίας είχα διψήφιο αριθμό πόντων: Σενγκέλια 16 (7 ριμπ.), Μπιτάτζε 15 (8 ριμπ.), Σανάντζε 12, και Μαμουκελασβίλι 10 (8 ριμπ., 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 22-48, 37-70, 60-85

Capo Verde - Georgia stats

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!

@Photo credits: Fiba Basketball