Σίξερς - Ράπτορς 121-125

Τι και αν έχαναν με 9 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος; Οι Ράπτορς κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, να επικρατήσουν με 125-121 των Σίξερς και να δείξουν ακόμα μία φορά πως οι πρωταθλητές είναι εδώ. Αγωνία για Εμπίντ που έπαιξε μόλις 14 λεπτά αποχωρώντας τραυματίας.

Με τα ζευγάρια της Ανατολής όσον αφορά τα playoffs να είναι ήδη γνωστά, ο αγώνας των Σίξερς με τους Ράπτορς ήταν ξεκάθαρα αγώνας γοήτρου ανάμεσα σε δύο ομάδες που είναι εξαιρετικά πιθανό να συναντηθούν ίσως και στον ημιτελικό της Περιφέρειας. Οι τυπικά γηπεδούχοι Σίξερς ήταν στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης μπροστά, προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο οι... δεινόσαυροι κάνοντας την δική τους αντεπίθεση επικράτησαν με 125-121 και έδειξαν ενόψει pleyoffs πως οι πρωταθλητές είναι εδώ.

Με τη νίκη αυτή οι Καναδοί έφτασαν το 52-19, ενώ οι Σίξερς που έχουν την δική τους αγωνία αναφορικά με τον τραυματισμό του Εμπίντ, ο οποίος έπαιξε μόλις 14 λεπτά, έπεσαν στο 42-30. Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Λόουρι και Μπούτσερ που είχαν από 19 πόντους με τον δεύτερο να ρίχνει και 4 τάπες, με τον Πάουελ να ακολουθεί με 17 και τον Σιακάμ με 15. Για τους ηττημένους ο Χάρις είχε 22, ο Κορκμάζ 21 και ο Νέτο 17.