Χιτ- Νάγκετς 88-100: Άνετο διπλό και κορυφή (vid)

Οι Νάγκετς «άλωσαν» το Μαϊάμι και επιβλήθηκαν των Χιτ με 100-88 και «σκαρφάλωσαν» έτσι στην κορυφή της Δύσης.

Στην «επανάληψη» των περυσινών τελικών του NBA, οι Μαϊάμι Χιτ υποδέχτηκαν τους Ντένβερ Νάγκετς, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές επικρατώντας με σκορ 100-88.

Πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές της περασμένης σεζόν αναδείχθηκε ο Μίκαελ Πόρτερ Τζούνιορ με 25 πόντους σε 33:32 λεπτά εντός παρκέ. Ο Άαρον Γκόρντον είχε 16, 14 ο Τζαμάλ Μάρεϊ ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς ακολούθησε στους 12 ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 17 πόντους, ο Τζίμι Μπάτλερ ακολούθησε στους 15, με 14 ολοκλήρωσε ο Τέρι Ροζιέρ ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον στο τέλος του ματς μετρούσε από 11.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 44-50, 71-72, 88-100