Γουόριορς - Σανς 113-112: Ο Κάρι τους... ξέρανε από το «σπίτι» του (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης

Ο Στέφεν Κάρι με τρίποντο από το... σπίτι του έδωσε τη νίκη στους Γουόριορς κόντρα στους Σανς με 113-112.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς υποδέχτηκαν τους Φοίνιξ Σανς και κατάφεραν να πάρουν μία σπουδαία νίκη με 113-112 σε ένα ματς που έμοιαζε θρίλερ, με λυτρωτή, για μία ακόμη φορά, τον Στέφεν Κάρι ο οποίος έκανε αυτό που ξέρει καλύτερα από όλους. Ευστόχησε σε τρίποντο από μακριά στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Συγκεκριμένα, έμεναν 3,3 για τη λήξη του ματς όταν πήρε τη μπάλα από την επαναφορά. Ο ίδιος εκτέλεσε από τα 9 μέτρα και ευστόχησε, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του.

Παράλληλα ο ίδιος αναδείχθηκε σε πρώτος σκόρερ για τους Γουόριος, έχοντας σημειώσει 30 πόντους σε 33:50 λεπτά εντός παρκέ. Ο Κουμίνγκα είχε 21 πόντους, ο Γκριν 15, ο Γουίγκινς 12 ο Πέιτον 11 και ο Ποτζιέμσκι 10.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντέβιν Μπούκερ είχε στο τέλος τους ματς 32 συνολικά πόντους σε 38:08 λεπτά, ο Κέβιν Ντουράντ 24, ο Μπιλ 15 και ο Άλεν 10.

Τα δωδεκάλεπτα: 33-28, 59-58, 84-82, 113-112

@Photo credits: NBA/Getty Images