ΝΒΑ: Ανεβαίνουν οι Τίμπεργουλβς, Κάρι και Τόμπσον λύγισαν τους Ράπτορς (vids)

Οι Τίμπεργουλβς υποχρέωσαν τους Γκρίζλις στην πέμπτη σερί ήττα στη regular season, οι Χιτ χρειάστηκαν ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο κόντρα στους Μάτζικ ενώ το δίδυμο των Κάρι-Τόμπσον πέτυχε τους 64 πόντους των Γουόριορς στη νίκη επί των Ράπτορς.

Τίμπεργουλβς-Γκρίζλις 111-100

Στη Μινεσότα, ο Άντονι Έντουαρντς πέτυχε τους 13 από τους 25 πόντους του στο τρίτο δωδεκάλεπτο και οι Τίμπεργουλβς επικράτησαν των Γκρίζλις με 111-100, υποχρεώνοντας το Μέμφις στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα. Από 'κει και πέρα, ο Κάιλ Άντερσον πρόσθεσε 23 πόντους και ο Ντ' Άντζελο Ράσελ σημείωσε 19 πόντους για τους γηπεδούχους που έφτασαν τις τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια τους, δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία. Όσον αφορά τους Γκρίζλις, ο Τζα Μοράντ έκανε triple-double με 27 πόντους, 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-31, 62-53, 87-77, 111-100.

Χιτ - Μάτζικ 110-105

Οι Χιτ έκαναν επιμέρους σκορ 37-26 και λύγισαν τους Μάτζικ, επικρατώντας με 110-105 και έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Τζίμι Μπάτλερ (29π.), Μπαμ Αντεμπάγιο (20π.) και Μαξ Στρους (17π.). Για τους Μάτζικ, οι Πάολο Μπανκέρο, Φραντζ Βάγκνερ και Κόουλ Άντονι είχαν από 19 πόντους έκαστος. Ήταν το τρίτο σερί «κλειστό» ματς που κερδίζει το Μαϊάμι έπειτα από το +4 (100-96) με τους Πέλικανς και το +3 (98-95) με τους Σέλτικς.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-31, 50-59, 73-79, 110-105.

Γουόριορς - Ράπτορς 129-117

Ο Στεφ Κάρι (35π.) και ο Κλέι Τόμπσον (29π.) οδήγησαν τους Γουόριορς στη νίκη επί των Ράπτορς με 129-117. Για τους Καναδούς που έχασαν στη δεύτερη περίοδο τον Ότζι Ανουνόμπι με τραυματισμό στον αριστερό καρπό έπειτα από άτσαλη πτώση στο παρκέ μετά από φάουλ του ΤζαΜάικαλ Γκριν, ο Φρεντ ΒανΒλίτ είχε 28 πόντους και 10 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-36, 63-62, 98-94, 129-117.