Μάβερικς - Νετς 96-94: Το Ντάλας «επιβίωσε» στο θρίλερ με το Μπρούκλιν (vid)

Ο Λούκα Ντόντσιτς σκόραρε 36 πόντους, ο Κέβιν Ντουράντ εξελίχθηκε σε... μοιραίο και οι Μάβερικς πανηγύρισαν την επικράτηση κόντρα στους Νετς με 96-94.

Θρίλερ, αγωνία, θέαμα και... μοιραίοι. Αυτός είναι ο απολογισμός από την αναμέτρηση των Μάβερικς με τους Νετς στο Ντάλας, όπου ο 36άρης Λούκα Ντόντσιτς και η παρέα του επιβίωσαν κόντρα σε αυτή του Κέβιν Ντουράντ και έγραψαν την 6η τους νίκη σε 9 αγώνες (4-7 το Μπρούκλιν).

Οι Νετς είχαν το προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο δωδεκάλεπτο όπου ολοκληρώθηκε με το 29-34 υπέρ τους, όμως ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζ. ήρθε για να δώσει κεφάλι στους γηπεδούχους με 36-35. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, ο Φίνεϊ -Σμιθ έγραψε το 91-80 στην τελευταία περίοδο για το Ντάλας, όμως... Με περίπου 2μιση λεπτά να απομένουν στο ρολόι, ο Τζο Χάρις έκανε την ασίστ στο Ο'Νιλ για το τρίποντό του και το 85-92, ενώ λίγο αργότερα σκόραρε με τον ίδιο τρόπο μειώνοντας στους 4 και ξαναβάζοντας στο παιχνίδι ανατροπής το Μπρούκλιν.

Ο Τόμας έγραψε το 92-91 στα 26.1'', με τον Λούκα να απαντά με ζευγάρι βολών (91-94). Οι βολές εκατέρωθεν συνεχίστηκαν, ο Ντουράντ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα 5.6 με 3 βολές, αλλά βρήκε στόχο μόλις στη μία και έτσι γράφτηκε η ιστορία του αγώνα.

Ο Λούκα «Μάτζικ» Ντόντσιτς είχε ένα ακόμη παιχνίδι στη σεζόν με... over 30 πόντους. Συγκεκριμένα, σημείωσε 36 με 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, έχοντας και 3 κλεψίματα με 1 μπλοκ. Από την άλλη, 18 είχε ο Φίνεϊ-Σμιθ και 16 ο Γκριν.

Από την άλλη πλευρά για τους Νετς που γύρισαν το παιχνίδι στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ είχαν βρεθεί στο -11 ο Κέβιν Ντουράντ είχε 26 πόντους με 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ο Τόμας σημείωσε 19, ο Ο'Νιλ ακολούθησε με 15 και 4/8 τρίποντα, (συν 8 ασίστ), ο Χάρις είχε 14 και ο Κλάξτον double-double με 10 πόντους και 14 ασίστ.