Career high ο φοβερός Βαλαντσιούνας στο Λος Άντζελες, συνέχισαν οι Τίμπεργουλβς το σερί

Με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να πραγματοποιεί εμφάνιση... καριέρας οι Πέλικανς νίκησαν του Κλίπερς στο Λος Άντζελες, ενώ οι Μινεσότα Τίμπεργουλβς σημείωσαν την 7 νίκη τους στα 8 τελευταία ματς κερδίζοντας τους Ιντιάνα Πέισερς.

Οι Νιου Όρλεανς Πέλικανς είχαν την τύχη να διαθέτουν έναν... Βαλαντσιούνας από άλλον πλανήτη στο παιχνίδι του STAPLES Center του Λος Άντζελες! Ο Λιθουανός σέντερ πέτυχε 39 πόντους (τους 29 στο πρώτο ημίχρονο και έχοντας 7/7 τρίποντα) και να κάνει προσωπικό ρεκόρ καριέρας στο ΝΒΑ! Συγκεκριμένα είχε 8/16 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 32 λεπτά συμμετοχής. Πώς να μην... κερδίσουν μετά τους Κλίπερς με 123-104 για την 5η νίκη τους σε 22 ματς, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ και τον Μπράντον Ίνγκραμ ο οποίος πρόσθεσε με τη σειρά του 27 πόντους με 12/18 σουτ. Από τους Κλίπερς (11-9) ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 27 πόντους με 10/20 σουτ ενώ άλλους 19 πόντους είχε ο Ρέτζι Τζάκσον.

Στη Μινεσότα, οι Τίμπεργουλβς (11-10) επιβεβαίωσαν για ένα ακόμη ματς την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται σημειώνοντας την 7η νίκη τους στα επτά τελευταία ματς. Αυτή τη φορά οι «Λύκοι» επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς με 100-98 και αυτό χάρη στην τριάδα των Καρλ Άντονι Τάουνς (32π., 13/22 σουτ, 8 ριμπ.), Ντ'Αντζελο Ράσελ (21π., 11ασ.) και Άντονι Έντουαρντς (21π., 9ριμπ., 5ασ.) Για τους φιλοξενούμενους που έμειναν στις εννέα νίκες (9-14) ο Μάλκολμ Μπρόγκντον πέτυχε 25 πόντους έχοντας επίσης 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις τελείωσε το παιχνίδι με «triple double» (16π., 25ριμπ., 10ασ.)

Στην Φιλαντέλφεια οι Σίξερς (11-10) νίκησαν στο... ρελαντί τους Ορλάντο Μάτζικ (4-18) με 101-96 χάρη στον Σεθ Κάρι ο οποίος σε 33 λεπτά ειχε 24 πόντους με 7/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 1/1 βολή. Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν άστοχος (16π., 13ριμπ., 4/16 σουτ) ενώ 17 πόντους σημείωσε ο Τομπάιας Χάρις. Για τους φιλοξενούμενους, ο Τζέιλεν Σαγκς (17π.) αποχώρησε τραυματίας ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Βάγκνερ με 27 πόντους και 11/24 εντός παιδιάς.

Τέλος στο Σαν Αντόνιο, οι Σπερς δεν είχαν πρόβλημα να επικρατήσουν των Ουάσινγκτον βμε 116-99. Το «δίδυμο» των Ντέρικ Ουάιτ (24π., 10/21 σουτ) και Ντεζούντε Μάρεϊ (22π., 10ριμπ., 8ασ.) ήταν εκείνος που έκανε και την μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με τον Πελτλ να συμπληρώνει 14 πόντους και 11 ριμπάουντ. Όσο για τους Ουίζαρντς οι οποίοι «έχασαν» έδαφος με αποτέλεσμα να βρεθούν στο 13-8; Ο Μπράντλι Μπιλ είχε 18 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οπ Κάλντγουελ-Πόουπ είχε άλλους 17 πόντους με 3/6 τρίποντα.