Γκαζιαντέπ - Μερκεζεφέντι 80-78: Στάθηκε όρθια απέναντι στην ομάδα του Ρογκαβόπουλου

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Μερκεζεφέντι του Νίκου Ρογκαβόπουλου (18π., 9ριμπ.,1ασ.) έβαλε δύσκολα στην Γκαζιαντέπ, ωστόσο οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 80-78 για το τουρκικό πρωτάθλημα.

Στη «μάχη» ανάμεσα σε δύο άλλοτε συμπαίκτες στον Προμηθέα, η Γκαζιαντέπ του Κόνερ Φράνκαμπ έμεινε ζωντανή στην πίεση της Μερκεζεφέντι (80-78) για την 12η αγωνιστική της Super Ligi. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος και οι συμπαίκτες του έκαναν τη δική τους προσπάθεια να "κλέψουν" τη νίκη, όμως μετά το... πανηγυρικό αποτέλεσμα κόντρα στη Φενέρ, υποχρεώθηκαν σε ήττα.

Μετά τις εναλλαγές στο σκορ στο αρχικό δεκάλεπτο που έληξε και ισόπαλο, η Γκαζιαντέπ ανέβασε την έντασή της και διαμόρφωσε μία διαφορά 7 πόντων (34-27) μέχρι και το ημίχρονο. Ο διακόπτης... γύρισε για την Μερκεζεφέντι στην τρίτη περίοδο, όπου η φιλοξενούμενη ομάδα με επιμέρους 19-27 κατάφερε να προηγηθεί ξανά στο 30ο λεπτό με το 53-54. Το 74-67 στο 38' έφερε σε πλεονεκτική θέση τους γηπεδούχους και όσο και αν απείλησε η ομάδα του Έλληνα φόργουορντ το ροζ φύλλο κατέληξε στην άλλη πλευρά.

Για τους νικητές, ο Χάμοντς είχε 20 πόντους, ο Ντοντσον 18 και ο Φράνκαμπ 17, ενώ από την άλλη ο Φον Χάιντεγκερ σημείωσε 29 και ο Ρογκαβόπουλος είχε 18 πόντους με πολύ καλά ποσοστά (7/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές) και 9 ριμπάουντ συν 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 34-27, 53-54, 80-78