Γουλβς - Ρίτας 89-91: Γλίτωσε την «αυτοκτονία» πριν το Περιστέρι

Η Ρίτας έκλεισε το ημίχρονο με τη Γουλβς στο +20, ωστόσο είδε την αντίπαλό της να επιστρέφει και γλίτωσε την... αυτοκτονία επικρατώντας με 89-91 λίγο πριν φιλοξενήσει το Περιστέρι για το BCL (01/11).

Η Ρίτας ταξίδεψε στην έδρα της Γουλβς για το πρωτάθλημα Λιθουανίας και έπειτα από ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με 89-91. Πλέον στρέφει την προσοχή της στο επερχόμενο ματς του BCL, στο οποίο φιλοξενεί το αήττητο Περιστέρι (2-0) του Βασίλη Σπανούλη (01/11, 19:30).

Όσον αφορά το ματς, οι φιλοξενούμενοι ήταν οι μοναδικοί πρωταγωνιστές του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, αφού κατάφεραν να... φορτώσουν το καλάθι του αντιπάλου τους με 53 πόντους, δεχόμενοι μόλις 33. Ωστόσο, η Γουλβς ,μετά την ανάπαυλα έκανε το ξέσπασμά της και μετά από λίγο λεπτά στην τρίτη περίοδο έφτασε στο 51-62 αναπτερώνοντας τις ελπίδες της. Μαρτίνας Εχόδας, Νορμάντας και Λεκούνας έδωσαν ξανά έναν αέρα και έβαλαν την αφετηρία του τελευταίου δεκαλέπτου στο 57-70. Το παιχνίδι βρέθηκε στο -1 (81-82) 2'59΄΄ πριν τη λήξη και οι ομάδες κινήθηκαν σε απόσταση αναπνοής για τη συνέχεια, όμως η Ρίτας πήρε τη νίκη με 89-91.

Το σύνολο του Ζιμπένας είχε μία πεντάδα διψήφιων με τον Μαρτίνας Εχόδας να οδηγεί σημειώνοντας 18 πόντους, ο Νορμάντας είχε 16 και οι Μασιούλις (13π.), Φόστερ (12π.,) και Γουίλιαμς (11π.) ακολούθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 33-53, 57-70, 89-91