Λιετκαμπέλις - Ρίτας 77-78: «Λύγισε» την ομάδα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και προβάρει τίτλο

Η Λιετκαμπέλις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη έφτασε μία ανάσα από το 2-2 στη σειρά, ωστόσο η Ρίτας επιβίωσε και πήρε τη νίκη με 77-78 κάνοντας το 3-1 και βρίσκεται μία ανάσα από το πρωτάθλημα.

Η Λιετκαμπέλις προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της κόντρα στη Ρίτας για να φέρει την σειρά των τελικών στα ίσια, ωστόσο «λύγισε» στο τέλος και πλέον βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Για δεύτερο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι έκαναν το μπρέικ με το σκορ στο 77-78 και είναι μία νίκη μακριά από το πρωτάθλημα (3-1).

Η ομάδα του Έλληνα γκαρντ-φόργουορντ κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη περίοδο, ωστόσο η Ρίτας βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 38-47. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν 20-7 επιμέρους σκορ με την επιστροφή από την επανάληψη έχοντας κεντρικό πρόσωπο τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 10, ενώ ήταν εκείνος που σκόραρε για το προσπέρασμα (53-52) στο δεκάλεπτο που έληξε υπέρ της Λιετκαμπέλις με 58-54. Ήταν μπροστά μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όπου η Ρίτας είπε την τελευταία κουβέντα για το 77-78.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σμιθ με 18 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν οι Νορμάντας με 13 και Μπουτκεβίτσιους με 12- είχε και το τελευταίο σουτ. Ο Καλαϊτζάκης αγωνίστηκε για 31 λεπτά και σκόραρε 17 πόντους σε ένα όχι και τόσο... οικονομικό απόγευμα (4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα,6/10 βολές), ενώ είχε 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στους 17 σταμάτησε και ο Ορελικ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-47, 58-54, 77-78

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα