Λιετκαμπέλις - Ρίτας 86-90: Ήττα στην πάραταση για την ομάδα του Καλαϊτζάκη

Η Ρίτας (23-3) πέρασε με 86-90 στην παράταση από την έδρα της Λιετκαμπέλις (20-6) και πάτησε στην κορυφή της λιθουανικής Λίγκας, έχοντας πάντως ένα ματς περισσότερο από την Ζάλγκιρις.

Μετά από μια πολύ σκληρή κι αμφίρροπη «μονομαχία», η Ρίτας επιβίωσε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, πανηγυρίζοντας σημαντική νίκη στην έδρα της Λιετκαμπέλις.

Η Ρίτας βελτίωσε σε 23-3 το ρεκόρ της και πάτησε - έστω και προσωρινά - κορυφή στην LKL, καθώς προσπέρασε την Ζάλγκιρις Κάουνας (22-3) που έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη, η ομάδα του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη παραμένει στην τρίτη θέση με ρεκόρ 20-6.

Ο διεθνής γκαρντ-φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ για την ομάδα του ήταν ο άλλοτε παίκτης του Άρη, Τζόρτζε Γκάγκιτς, με 20 πόντους, 7/8 δίποντα συν 4 ριμπάουντ.

Σε ο,τι αφορά τους νικητές, ο Κένεθ Σμιθ με 16 πόντους κι 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος επιθετικά, με τους Νορμάντας και Λάισνερ να προσθέτουν 13 πόντους έκαστος.

Στην παράταση, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο ροζ φύλλο χάρη σε επί μέρους σκορ 15-11 υπέρ τους, με τον Μαργκίρις Νορμάντας να κλειδώνει τη νίκη με 2/2 βολές στα 4''.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-47, 58-60, 75-75 (κ.δ.), 86-90.