Λιετκαμπέλις - Ρίτας 83-80: Σπουδαία νίκη με «διπλό» Καλαϊτζάκη

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Λιετκαμπέλις (13-5) του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη πανηγύρισε σπουδαία εντός έδρας νίκη με σκορ 83-80 επί της Ρίτας Βίλνιους (15-3) στο πλαίσιο του λιθουανικού πρωταθλήματος. Double double (13π., 10ρ., 3α.) από τον διεθνή περιφερειακό!

Την 13η φετινή της νίκη σε 18 αναμετρήσεις της λιθουανικής λίγκας πανηγύρισε η Λιετκαμπέλις, επικρατώντας με διαφορά τριών πόντων της δεύτερης της κατάταξης, Ρίτας Βίλνιους. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη την διάρκεια του, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα στα τελευταία λεπτά, καταφέρνοντας να το διαφυλάξουν ως το άκουσμα της κόρνας της λήξης.

Ο 23χρονος διεθνής γκαρντ-φόργουορντ, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, πραγματοποίησε ακόμη μια ουσιαστική εμφάνιση, βοηθώντας την ομάδα του με double double 13 πόντων (με 3/7 τρίποντα) και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 3 ασίστ σε 35 λεπτά παρουσίας.

Ο άλλοτε παίκτης του Άρη, Τζόρτζε Γκάγκιτς, ήταν με 21 πόντους ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ άλλους 17 πόντους με 4 τρίποντα σημείωσε ο Γκεντιμίνας Όρελικ.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Κεν Σμιθ να σκοράρει 21 πόντους και τον Ιβάν Μπούβα 18, όμως δεν μπόρεσαν στο φινάλε να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 34-36, 54-56, 83-80.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα