Τζουκίγια - Λιετκαμπέλις 65-76: «Διπλό» για την ομάδα του Καλαϊτζάκη

Ευαγγελος Στελλάκης

Την 6η της νίκη σε 10 αγωνιστικές του λιθουανικού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Λιετκαμπέλις του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη, επικρατώντας με σκορ 65-76 της Τζουκίγια εκτός έδρας.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Λιετκαμπέλις, προκειμένου να εξασφαλίσει το έκτο της φετινό ροζ φύλλο στην LKL. Με επί μέρους σκορ 24-9 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Καλαϊτζάκη απέκτησε ισχυρό προβάδισμα, το οποίο προστάτευσε επιτυχώς μέχρι το φινάλε.

Ο 22χρονος γκαρντ-φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 24:36 λεπτά, έχοντας στο ενεργητικό του 4 πόντους με 1/4 σουτ εντός πεδιάς και 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Τζόρτζε Γκάγκιτς με 23 πόντους, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισε ο 42χρονος Μιντάουγκας Λουκάουσκις με 14 πόντους σε 32'.

Έτσι το ρεκόρ της Τζουκίγια υποχώρησε στο 4-4, την ώρα που η Λιετκαμπέλις ανέβηκε στο 6-4 και... βλέπει πλέον τετράδα στον βαθμολογικό πίνακα της Regular Season.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-37, 46-61, 65-76

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ Τελευταία Νέα