Πέζαρο - Βίρτους Μπολόνια 82-87: Δεν αφήνει την... ιταλική κορυφή, απόδραση στην παράταση κόντρα στον θετικό Χαραλαμπόπουλο

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Βίρτους μπορεί να χρειάστηκε την παράταση κόντρα στην Πέζαρο του Χαραλαμπόπουλου (13π., 9ριμπ., 5ασ.) όμως πήρε τη νίκη με 82-87 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας στην Ιταλία.

Η Βίρτους Μπολόνια είδε την Αρμάνι να επικρατεί της Βαρέζε και δεν θέλησε σε καμία περίπτωση να μοιραστεί την κορυφή της κατάταξης στην Ιταλία. Πήγε το ματς της 12ης αγωνιστικής στην παράταση στην έδρα της Πέζαρο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου και... απέδρασε με το 11-1 (στο 7-5 οι αντίπαλοι).

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα δεκάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν το ισχνό προβάδισμα στο 20' (40-39) με τους Μπάκο και Κράβιτς να βάζουν στο ματς νέα αφετηρία στο 30 στους 59 πόντους. Η Βίρτους γύρισε από το -5 που βρέθηκε στην τέταρτη περίοδο και με το σουτ του Μπελινέλι έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί με το 9-14 επιμέρους σκορ, πήρε το ροζ φύλο και την ανάκτηση της πρωτιάς.

Για την Βίρτους, ο Σενγκέλια είχε double-double με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ζαϊτέ μέτρησε 14 με 8 ριμπάουντ και ο Γουίμς είχε 11. Ο 25χρονος Έλληνας της Πέζαρο, σημείωσε 13 πόντους με 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ Κράβιτς και Αμπντούρ-Ράκμαν είχαν από 20.