Φορτιτούντο - Ντερτόνα 74-92: Βαριά ήττα για την ομάδα του Χαραλαμπόπουλου

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Ντερτόνα (9-7) επικράτησε με το ευρύ 74-92 εκτός έδρας της Φορτιτούντο Μπολόνια (5-11) του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Φορτιτούντο γνώρισε βαριά ήττα - 11η φετινή σε 16 παιχνίδια της ιταλικής λίγκας - στο «σπίτι» της από την Ντερτόνα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν απ' το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο διαφορά 17 πόντων! Οι νεοφώτιστοι δεν κινδύνευσαν κι έφτασαν άνετα στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, έχοντας σε εξαιρετικό απόγευμα τον Τζέι Πι Μάκιουρα που πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ. Ο Μάικ Ντάουμ πρόσθεσε 15 ακόμη πόντους στον λογαριασμό των νικητών που έφτασαν τις 9 νίκες και παρέμειναν στην ζώνη των playoffs.

Για τους γηπεδούχους, θετικός ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Ο 24χρονος φόργουορντ έμεινε στο παρκέ για 17 λεπτά, έχοντας 11 πόντους με 3/6 δίποντα κι 1/3 τρίποντα συν 1 ριμπάουντ. Ο βετεράνος Πιέτρο Αραντόρι ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 15 πόντους, ενώ 11 είχε ο Γερμανός διεθνής, Ρόμπιν Μπέντσινγκ. Η Φορτιτούντο βρίσκεται στην προτελευταία θέση της κατάταξης, δείχνοντας να μην μπορεί να ξεκολλήσει από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα δεκάλεπτα: 15-32, 34-51, 54-73, 74-92.