Μπρίντιζι - Βίρτους 76-83: Δεν «λύγισε» στο comeback και πήρε το διπλό

Σταυρούλα Μουστακάτου

H Βίρτους Μπολόνια άντεξε στην πίεση που δέχθηκε από την Μπρίντιζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε ένα σημαντικό διπλό με σκορ 76-83 και πάλι χωρίς τον Τεόντοσιτς.

Ο Μίλος Τεόντοσιτς θα απουσιάσει σχεδόν τρεις εβδομάδες από τις υποχρεώσεις της Βίρτους Μπολόνια και η ομάδα είναι αναγκασμένη να βγαίνει από... περίεργες καταστάσεις χωρίς εκείνον.

Στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μπρίντιζι, το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με το 39-36 υπέρ των γηπεδούχων. Ωστόσο, οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο έτρεξαν ένα συγκλονιστικό επιμέρους με 26-9 στην τρίτη περίοδο και υποχρέωσαν τον αντίπαλό τους να κυνηγάει το -14 (48-62).

Παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλαν, η Βίρτους άντεξε και πήρε τη νίκη που την κρατά σε τροχιά κορυφής με ρεκόρ 13-3.

Η ομάδα στηρίχθηκε σε 5 παίκτες που ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Συγκεκριμένα ήταν οι Ουίμς (16π.), Κορντινιέ (14π.), Αλιμπέγκοβιτς (13π.), Σάμπσον (13π.) και Μπελινέλι (12π.).

Από την άλλη, Πέρκινς (18π., 10 ασ., 4 ριμπ.) και Τσαπέλ (16π., 1ασ., 5 ριμπ.)... έτρεξαν την Μπρίντιζι.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-36, 48-62, 76-83