Νάπολι - Φορτιτούντο 86-89: Σπουδαίο «διπλό» για την ομάδα του Χαραλαμπόπουλου

Ευαγγελος Στελλάκης

Η 14η της κατάταξης, Φορτιτούντο Μπολόνια (5-10), έκανε την έκπληξη, καθώς επικράτησε με 86-89 της 7ης Νάπολι (7-7) εκτός έδρας.

Σε ανοδική πορεία παραμένει η Φορτιτούντο Μπολόνια του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου, καθώς πανηγύρισε στη Νάπολι την 3η της νίκη στα 5 τελευταία παιχνίδια της στη Serie A.

Το ματς έγινε θρίλερ στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να βάζουν 33 πόντους στην τελευταία περίοδο, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προστατεύσουν επιτυχώς το προβάδισμα τους.

Πρώτος σκόρερ των Μπολονέζων ήταν ο Τζαμπρίλ Ντούρχαμ με 24 πόντους, ενώ οι Πιέτρο Αραντόρι και Λεονάρντο Τότε πρόσθεσαν 20 και 16 αντιστοίχως. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος είχε 2 πόντους με 0/3 εντός πεδιάς, 2/2 βολές και 2 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο 27χρονος φόργουορντ, Τζόρνταν Παρκς, έκανε... πράγματα και θαύματα με 36 πόντους, 15/25 εντός πεδιάς, 15 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 37 λεπτά, όμως πλην του πρώην σέντερ του Ηρακλή, Ρέτζι Λιντς (12π, 7ρ), δεν είχε την απαιτούμενη υποστήριξη.

Η Φορτιτούντο... ξεκολλά κάπως, έπειτα από αυτή τη σπουδαία νίκη, από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας, αν και δεν βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας από αυτήν.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-43, 53-63, 86-89.