Κρεμόνα - Βίρτους 75-87: «Καθάρισε» ο Αλιμπέγκοβιτς και περιμένει Προμηθέα

Η Βίρτους επικράτησε εκτός έδρας της Κρεμόνα με 75-87 για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ιταλίας με κορυφαίο τον Αλιμπέγκοβιτς.

Πιο εύκολο από ό,τι αρχικά δείχνει το σκορ ήταν το απόγευμα της Βίρτους, η οποία διαμόρφωσε το ρεκόρ της στο 9-2 και εξακολουθεί να βρίσκεται στη δεύτερη θέση πίσω από την αήττητη Αρμάνι (11-0).

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν το προβάδισμα μόνο στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (44-43), ενώ η συνέχεια του έφερε δύο φορές μέχρι και το +14 στην τελευταία περίοδο (67-81, 73-87). Ο πίνακας του σκορ ανέδειξε την Βίρτους νικήτρια με 75-87, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Αμάρ Αλιμπέγκοβιτς. Ο 26χρονος πάουερ φόργουορντ σημείωσε 25 πόντους με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Μπελινέλι να ακολουθεί με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Όλα αυτά λίγο πριν οι Ιταλοί υποδεχτούν τον Προμηθέα Πάτρας στο πλαίσιο του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 41-43, 60-70, 75-87

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα