Μπέτις - Βαλένθια 78-83: Πέρασε το πρώτο εμπόδιο της σεζόν με την ομάδα του Τσαλμπούρη

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Βαλένθια μπήκε... με το δεξί στην ACB επικρατώντας εκτός έδρας της Μπέτις με 83-78 για την πρώτη αγωνιστική. Θετική παρουσία για τον Γιώργο Τσαλμπούρη με 10 πόντους και 5 ασίστ.

Το αρχικό τεστ για τη σεζόν στο Ισπανικό πρωτάθλημα για τη Βαλένθια ήταν και επιτυχημένο! Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρου επικράτησε της Μπέτις με 78-83 μακριά από το σπίτι της και πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην... παρέα του Γιώργου Τσαλμπούρη.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο ξεκίνημα του αγώνα με τη Βαλένθια να καταφέρνει να κλείσει υπέρ της το σκορ στο 10ο λεπτό με 19-21. Η "ψαλίδα" άνοιξε λίγο πριν την ανάπαυλα με τη Ρεάλ Μπέτις να βρίσκεται στο -9 (33-42), ενώ στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με 45-58 στο 26'. Οι προσπάθειες των παικτών του Κασιμίρο δεν άλλαξαν ιδιαίτερα την εικόνα του αγώνα με το τελικό 78-83 να δίνει τη νίκη στη Βαλένθια.

Ο Τζόουνς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους, ακολούθησε ο Ριβέρο με 16 και οι Πρέπελιτς, Φαν Ρόσομ έκλεισαν τον κύκλο των διψήφιων με 10 πόντους. Για τη Μπέτις Γκερούν και Σίλα μέτρησαν από 11, ενώ ο Έλληνας ψηλός σημείωσε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 33-42, 57-67, 78-83