Μάλαγα - Βαλένθια 82-87: Δεν κατάφερε να το γυρίσει η ομάδα του Κατσικάρη

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μάλαγα (6-9) του Φώτη Κατσικάρη έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή στο ύστατο δεκάλεπτο, όμως τελικά ηττήθηκε με 82-87 από την Βαλένθια (9-6) στην Μάρτιν Καρπένα.

Οι Ανδαλουσιάνοι μπήκαν στο παρκέ για την τελευταία περίοδο με διαφορά 18 πόντων να τους βαραίνει, αλλά επιχείρησαν το comeback και πάλεψαν ως το φινάλε. Εν τέλει, δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο, παρά να περιορίσουν την ήττα τους στους πέντε πόντους.

Η Βαλένθια, δέκα μέρες πριν φιλοξενηθεί από τον Προμηθέα στην Πάτρα για το EuroCup, προστάτεψε - έστω κι αν αυτό συνέβη με μπόλικο άγχος στα τελευταία λεπτά - το προβάδισμα της, συλλέγοντας με ανακούφιση το ένατο φετινό της ροζ φύλλο σε 15 ματς.

Οι νικητές είχαν σε καλό απόγευμα τον Μάρτιν Χέρμανσον που ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 16 πόντους, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Ακολούθησε με 15 πόντους και 2 εύστοχα τρίποντα ο Κλεμέν Πρέπελιτς, με τον Χασιέλ Ριβέρο να προσθέτει ακόμη 10 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Από πλευράς γηπεδούχων, ξεχώρισε ο Νόρις Κόουλ με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ 15 κι 11 πόντους αντίστοιχα προσέφεραν οι Αξέλ Μπουτέιγ και Ντάριο Μπριθουέλα.

Το σύνολο του Έλληνα τεχνικού βρίσκεται πλέον στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ρεκόρ 6-9 έπειτα από 15 αναμετρήσεις στην ισπανική λίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-44, 48-66, 82-87