Μάλαγα - Φουενλαμπράδα: Δύσκολη νίκη για την ομάδα του Κατσικάρη

Ευαγγελος Στελλάκης

Την 5η της νίκη έπειτα από 11 αγωνιστικές στην ACB πανηγύρισε η Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη, καθώς υπέταξε με σκορ 90-86 την Φουενλαμπράδα εντός έδρας.

Δεν είχαν εύκολο έργο οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη κόντρα στην ουραγό της ισπανικής λίγκας, Φουενλαμπράδα. Η Μάλαγα ήταν πίσω στο σκορ με 6 πόντους στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη βελτιώθηκε αισθητά στην επίθεση, βάζοντας 57 πόντους, κι έφτασε εν τέλει στο πολύτιμο ροζ φύλλο.

Ο Αμπρομάιτις με 18 πόντους σε 25 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Ανδαλουσιάνους, με τον Μπριθουέλα να προσθέτει 16 και τον Νόρις Κόουλ να έχει 12 συν 7 ασίστ.

Ο 20χρονος Σλοβένος, Ζίγκα Σάμαρα, ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους, καθώς είχε 18 πόντους με τρία τρίποντα, 9 ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 31 λεπτά.

Έστω και δύσκολα, λοιπόν, η Μάλαγα ανέβηκε στο 5-6 μετά από 11 «στροφές», με την Φουενλαμπράδα αντίστοιχα να βυθίζεται στην τελευταία θέση, με ρεκόρ 2-9.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-39, 65-61, 90-86