Ανδόρρα - Μούρθια 90-89: Ήττα στην εκπνοή για την ομάδα του Βασιλειάδη

Ευαγγελος Στελλάκης

Με δίποντο του ΜακΙντάιρ δύο δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα της τελικής κόρνας, η Ανδόρρα (4-6) νίκησε με τελικό σκορ 90-89 την Μούρθια (6-4) του Κώστα Βασιλειάδη σε ματς... θρίλερ.

Αν και βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, η Μούρθια του Κώστα Βασιλειάδη γνώρισε τελικά την ήττα με 90-89 από την Ανδόρρα που είχε ως άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε στα 2'' πριν το φινάλε το δίποντο που χάρισε στην ομάδα του ένα πολύτιμο ροζ φύλλο, σε ένα ματς που στην καθοριστική περίοδο ήταν οριακό κι είχε τον χαρακτήρα... θρίλερ.

Ο Βασιλειάδης έπαιξε λίγο, με τον χρόνο δράσης του 37χρονου σουτέρ να ξεπερνά ελαφρώς τα τρία λεπτά. Σε αυτό το σύντομο διάστημα, ο άλλοτε διεθνής περιφερειακός πρόλαβε πάντως να μοιράσει μια ασίστ και να ευστοχήσει σε δύο τρίποντα, φτάνοντας τους 6 πόντους.

Οι νικητές είχαν ως κορυφαίο σκόρερ τον βετεράνο Κλέβιν Χάνα με 23 πόντους, ενώ ο ήρωας ΜακΙντάιρ πρόσθεσε άλλους 21 αλλά κι 7 ασίστ σε περίπου 27 λεπτά δράσης.

Ο Βραζιλιάνος σέντερ, Αουγκούστο Λίμα, ήταν με 21 πόντους και 10/11 δίποντα ο πρώτος σκόρερ για την Μούρθια, με τον Ρόχας να ακολουθεί με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 42-45, 65-70, 90-89

Μετά το φινάλε του ματς, οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς (θυμίζουμε πως με αντίστοιχο τρόπο είχαν νικήσει μεσοβδόμαδα και την Παρτίζαν για το EuroCup), εξωτερικεύοντας την ένταση των τελευταίων λεπτών του ματς. Ενδεικτικά: