Ομπραδόιρο – Μπαρτσελόνα 65-79: Το... βιολί τους οι «μπλαουγκράνα», παραμένουν αήττητοι στο πρωτάθλημα

Συνεχίζει να μην καταλαβαίνει τη λέξη «ήττα» στο πρωτάθλημα της ACB η Μπαρτσελόνα, που είχε ως νέο... θύμα της την Ομπραδόιρο, πέρασε με 65-79 και παραμένει στην κορυφή.

Το απόλυτο 9/9 έχουν οι «μπλαουγκράνα» στο πρωτάθλημα που βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κατάταξη.

Πιο εύκολα από αυτό που ίσως φανερώνει το σκορ, πέρασε η Μπαρτσελόνα από την έδρα της Ομπραδόιρο, επικρατώντας με 65-79. Οι 10 πόντοι διαφοράς στο πρώτο δεκάλεπτο (13-23), μειώθηκαν στους 3 για το ημίχρονο από τους γηπεδούχους (36-39).

Ωστόσο μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Προηγήθηκαν μέχρι και με 18 πόντους (57-75) και ολοκλήρωσαν τον αγώνα με... σβηστές μηχανές.

Την σφραγίδα του στο ματς έβαλε ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους (7/9 σουτ) και 5 ριμπάουντ, με τους Λαπροβίτολα (13π., 3ριμπ., 5ασίστ) και Ντέιβις (12π., 7 ρμπ. Και 2 ασίστ) να ακολουθούν. Από την πλευρά των ηττημένων, κορυφαίος ήταν ο Λαουρίνας Μπιρούτις με 24 πόντους, τους οποίους συνόδεψε μς 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 36-39, 49-65, 65-79