Σολέ - Ντιζόν 107-79: Συντριβή πριν τον ΠΑΟΚ

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Ντιζόν (9-4) γνώρισε βαριά ήττα στην έδρα της Σολέ (10-3), λίγες ημέρες προτού αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για το BCL.

Η Ντιζόν κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Σολέ και γνώρισε την ήττα με 107-79. Η Ντιζόν θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε ένα ματς που θα κρίνει την πρόκριση στη φάση του play-in για την 6η αγωνιστική του BCL.

Η Ντιζόν ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου. Εκεί έχασε την επαφή με το σκορ, αρχικά βρέθηκε πίσω με 10 πόντους και μετά ήρθε η ολική καταστροφή. Στην 4η περίοδο η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ ηττήθηκε με επί μέρους σκορ 35-17 και αποχώρησε με την ήττα.

Οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν από το ματς, αλλά πλέον η Σολέ... έσπασε την «συγκατοίκηση». Πλέον έχει ρεκόρ 10-3, ενώ η Ντιζόν έπεσε στο 9-4.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 42-37, 72-62,

@Photo credits: INTIME

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα