Μονακό - Μετροπολιτάν 106-115: Ήττα κι... έξτρα κούραση πριν τον Παναθηναϊκό

Ευαγγελος Στελλάκης

Η Μονακό προβλημάτισε και ηττήθηκε εντός έδρας με 106-115 στην παράταση από την Μετροπολιτάν, δύο 24ωρα πριν αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μονακό αντιμετωπίζει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό την 1η Φλεβάρη για την Euroleague, όμως πριν το ταξίδι της στην Αθήνα κλήθηκε να αντιμετωπίσει την Μετροπολιτάν για την γαλλική λίγκα. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς γνώρισε την ήττα στην παράταση, σε ένα ματς όπου ο παλιός παίκτης του Άρη, Ουίλ Κάμινγκς, σημείωσε 35 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ!

Η ομάδα του πριγκιπάτου είχε πολλά αμυντικά προβλήματα και δέχθηκε 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στα πέντε λεπτά της παράτασης η Μετροπολιτάν της έβαλε 19!

Το δίδυμο των Μάικ Τζέιμς και Ντουέιν Μπέικον, αν και συνήθως δεν αγωνίζεται στα εγχώρια παιχνίδια, όχι μόνο εμφανίστηκε στο παρκέ, αλλά προσέφερε και πάρα πολλά. Ο πρώτος είχε 23 πόντους κι 8 ασίστ κι ο δεύτερος 22 πόντους και 4 ριμπάουντ, όμως δεν αρκούσαν για να σώσουν τους Μονεγάσκους από την εντός έδρας απώλεια. Εξάλλου, στην επίθεση τα πράγματα πήγαν μια χαρά για τους γηπεδούχους, καθώς είχαν άλλους 4 διψήφιους σκόρερ (Άντζουσιτς και Ουαταρά με 12π., Χολ και Ντιαλό με 11π.).

Έτσι, η Μονακό όχι μόνο μέτρησε την 6η της απώλεια σε 17 αγώνες της γαλλικής λίγκας, αλλά φορτώθηκε και με επιπλέον κούραση πριν το παιχνίδι της στην ελληνική πρωτεύουσα.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 50-60, 77-80, 97-97 (κ.δ.), 106-115 (παρ.)