Μονακό - Σαλόν Ρεμς 90-83: «Ξέμπλεξε» με ντεμαράζ στο φινάλε

Ευαγγελος Στελλάκης

Απόντος του τραυματία Μάικ Τζέιμς, η Μονακό (7-2) τα... χρειάστηκε, αλλά με αποφασιστική εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο «ξέμπλεξε» απέναντι στην μαχητική Σαλόν Ρεμς (3-7).

Την 7η νίκη της στο γαλλικό πρωτάθλημα έβαλε στο... σακούλι της η Μονακό, επικρατώντας δύσκολα με 90-83 της Σαλόν Ρεμς. Οι γηπεδούχοι φόρτσαραν στην καθοριστική περίοδο και παρότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ (65-68 στο 30'), έκαναν την ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο, το οποίο τους διατηρεί στο... κατόπι της πρωτοπόρου Λεβαλουά Μετροπολιτάν (8-1).

Ο Ρομπ Γκρέι με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για το σύνολο του Ζβέζνταν Μίτροβιτς, τη στιγμή που οι Άλφα Ντιαλό και Πάρις Λι έβαλαν το λιθαράκι τους με 14 πόντους έκαστος. Άλλους 13 πρόσθεσε ο Γιακούμπα Ουαταρά, ενώ ο Φαλ-Φαγέ έκλεισε την πεντάδα των διψήφιων με 10.

Για τους φιλοξενούμενους, ο 34χρονος Σκότι Ρέινολντς ήταν... χάρμα ιδέσθαι με 30 πόντους, αλλά η εξαιρετική του απόδοση δεν στάθηκε αρκετή για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 43-42, 65-68, 90-83

Εξάλλου, οι Μονεγάσκοι παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Μάικ Τζέιμς στη σύνθεση τους. Ο 31χρονος σκόρερ θα λείψει μάλιστα κι από την προσεχή εντός έδρας αναμέτρηση της Μονακό με την Αρμάνι Μιλάνο (10/12) για την 14η αγωνιστική της EuroLeague.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΑΛΛΙΑ Τελευταία Νέα