Ιωνικός Νικαίας - Απόλλων Πάτρας 76-69: Πρόκριση με ανατροπή και Τζέρμαν

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας με σκορ 76-69 και προκρίθηκε στη 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τη Λάρισα (22/9).

Ο Ιωνικός Νικαίας ξεπέρασε το εμπόδιο του Απόλλωνα Πάτρας στο κλειστό του Πλάτωνα και πλέον θα διεκδικήσει τη συμμετοχή του στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-48 όμως ο Ιωνικός που παρατάχθηκε δίχως τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη (σ.σ. υπέστη θλάση και θα μείνει εκτός δράσης για δυο εβδομάδες) έκανε επιμέρους σκορ 17-8 στην τρίτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Απόλλων προηγήθηκε με 23-25 έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Ντεζόν Ντέιβις (8π.) απέναντι στον Ιωνικό που σούταρε 1/4 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι πίεσαν όμως ο Σέντρικ Μπάρφιλντ κουβάλησε επιθετικά τον Απόλλωνα για το 41-48 του ημιχρόνου. Ο Ιωνικός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους 14-3 και προηγήθηκε με 55-51, βελτιώνοντας την άμυνά του και παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 58-56 στο 30'. Ο Απόλλων Πάτρας πίεσε όμως ο Ιωνικός έφτασε στην πρόκριση, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γιουτζίν Τζέρμαν, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους (7/10 βολές, 7/10 δίποντα, 1/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ στα 29:13 που έμεινε στο παρκέ.

Διαιτητές: ΤζιοπάνοςΝ.-Ζαχαρής-Παντελίδης
Τα δεκάλεπτα: 23-25, 41-48, 58-56, 76-69
Ιωνικός Ν. (Σεγούρα): Μουχαϊμίν 8, Τζέρμαν 24, Κολοβέρος 13, Λιακόπουλος, Αρσενόπουλος, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Γόντικας 5, Γκιουζέλης 5, Χουγκάζ 12
Απόλλων Π. (Βετούλας): Κόουλμαν 15, Μπέιρφιλντ 10, Τσιακμάς, Τσαλμπούρης 6, Διαμαντάκος 10, Ζούμπος 2, Δίπλαρος 9, Μπαζίνας, ΜακΛάφλιν 2, Ντέιβις 12, Τόμας 3