Μπάγερν - Τσέμνιτζ 77-76: Τη γλίτωσε απ' το σοκ ο Ζίπσερ!

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Μπάγερν Μονάχου (8-2), στην επιστροφή του Λούτσιτς, πήρε τη νίκη απέναντι στην Τσέμνιτζ (3-8) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Ζίπσερ, 2'' πριν το τέλος!

Όπως και στο ματς με τον Ολυμπιακό, έτσι και σε αυτό με την Τσέμνιτζ, η τελευταία επίθεση της Μπάγερν κατέληξε στα χέρια του Ζίπσερ. Κερδισμένο φάουλ με το 2'' να απομένουν για το φινάλε και η τύχη του αγώνα στα χέρια του. Οι βολές βρήκανε στόχο και η Μπάγερν (με το άστοχο σουτ του Τζόζεφ Λόσον) πήρε τη νίκη στο... νήμα με 77-76!

Και ενώ απώλεσε διαφορά 9 πόντων από την πρώτη περίοδο (26-17). Ο Αντρέα Τρινκιέρι είδε τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς (9π. σε 19 λεπτά) να επιστρέφει και τον Μπόλντγουιν να μένει άποντος! Ο Ουίλερ-Μπαμπ μέτρησε 19 πόντους (5/10 τριπ.), ο Ρέινολντς πρόσθεσε 12 και ο... ήρωας Ζίπσερ 13.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 39-33, 57-57, 77-76.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα