Οπάβα - Κεραυνός 77-89: Ευρωπαϊκό «διπλό» στην Τσεχία για την ομάδα του Κακιούζη

Με νίκη εκτός έδρας ξεκίνησε την πορεία του στους ομίλους του Europe Cup ο Κεραυνός Στροβόλου του κόουτς Κακιούζη, επικρατώντας με 89-77 της Οπάβα, την οποία... φόρτωσε με 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Group D του Europe Cup ο Κεραυνός του Μιχάλη Κακιούζη, καθώς επικράτησε στην Τσεχία της Οπάβα με 89-77.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι στο πρώτο δεκάλεπτο και πήραν το προβάδισμα (21-14), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 30' παρά τα ξεσπάσματα των Κύπριων. Ο Κεραυνός, ωστόσο, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του με την έναρξη της καθοριστικής περιόδου στο 60-58 και μετέτρεψε το παιχνίδι σε ρόλο για έναν! Σκόραρε 31 πόντους σε εκείνο το διάστημα δεχόμενος μόλις 17 και έγραψε την πρώτη νίκη στους ομίλους της διοργάνωσης.

Η στατιστική των παικτών του Κεραυνού "έγραψε" double-double για τον Ουσμάν Κρουμπάλι (αγωνίστηκε με τη Λάρισα το 2021/22) με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ συν 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ. Από εκεί και πέρα, ο Μπερνς ολοκλήρωσε το ματς με 27 πόντους και 8 ασίστ, ο Άμπελ είχε 25 και ο Νίκος Στυλιανού 6 πόντους με 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Πλέον στρέφεται στην επόμενη αποστολή, αυτή τη φορά στο «Κώστας Παπαέλληνας» κόντρα στη σλοβακικη Λεβίτσε (19/10).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 38-35, 60-58, 17-31