Τουρκία - Μαυροβούνιο 72-68: «Γλίτωσε» το έμφραγμα με Κορκμάζ στο Eurobasket 2022

Νίκος Καρφής

H Toυρκία μπήκε με το δεξί στην πρεμιέρα του Eurobasket 2022 αν και τα χρειάστηκε, αφού επικράτησε με 72-68 του Μαυροβουνίου χάρη σε μεγάλο καλάθι του Κορκμάζ.

Δυσκολεύτηκαν πολύ να ανοίξουν λογαριασμό στο Eurobasket 2022 οι Τούρκοι που επικράτησαν τελικά με 72-68 του Μαυροβουνίου. Η ομάδα του Αταμάν πάτησε γκάζι στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως οι Μαυροβούνιοι δεν τα παράτησαν και το... πάλεψαν μέχρι τέλους. Ο Κορκμάζ ήταν ο άνθρωπος που με μεγάλο καλάθι του στα 23 δευτερόλεπτα χάρισε τη νίκη στους Τούρκους και έβαλε και το κερασάκι στην επόμενη φάση με τρίποντο στην εκπνοή. Με αυτόν τον τρόπο πήγε στο 1-0 την ομάδα, τη στιγμή που οι ηττημένοι έπεσαν στο 0-1.

Για την ομάδα του Αταμάν πρώτος σκόρερ ήταν ο Λάρκιν με 18 πόντους, ενώ μέτρησε και 7 ασίστ, ενώ ο Κορκμάζ μέτρησε 9 αλλά έβαλε το μεγάλο σουτ στο τέλος. Ο Οσμάν είχε 15 πόντους και ο Σενγκούν πρόσθεσε 12. Στον αντίποδα ο Ντούμπλιεβιτς είχε 18 πόντους, ο Σιμόνοβιτς πρόσθεσε 13, ενώ ο Πέρι είχε 8 πόντους και 9 ασίστ.

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες μπήκαν μουδιασμένες και κυριάρχησαν οι άμυνες, με το σκορ να γράφει 14-18 υπέρ των Μαυροβούνιων στο 10' χάρη σε δύο βολές του Βούτσελιτς και άλλες δύο από τον NBAer Σιμόνοβιτς.

Ο Σενγκούν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στους Τούρκους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, γράφοντας το 26-25. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος με δύο σερί τρίποντα, έκανε το 35-31, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Οσμάν διαμορφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου(41-31). Η Τουρκία σούταρε με 5/15 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ το Μαυροβούνιο τα... έσπασε με 2/11.

Το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς στα μέσα της τρίτης περιόδου έκανε το 44-42, ενώ ο Μιχαϊλοβιτς σκόραρε για το 46-47 βάζοντας μπροστά τους Μαυροβούνιους. Ο Οσμάν επανέφερε την Τουρκία σε θέση οδηγού, αφού με τρίποντο έγραψε το 52-59, δύο λεπτά πριν το τέλος του τριτου δεκαλέπτου. Ο Σάιμπιρ με 1/2 βολές, έκανε το 53-51 στο 30'.

Ο Σενγκούν έκανε το 59-58 στο 33' με φόλοου , όμως ο Ντούμπλιεβιτς για την ομάδα του Ράντοβιτς με τρίποντο έγραψε το 61-66 στο 36', αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει timeout. O Σενγκούν μείωσε σε 67-68, ένα λεπτο για τη λήξη του ματς. Ο Κορκμάζ με ένα πολύ δύσκολο καλάθι σκόραρε για το 69-68 στα 23 δευτερόλεπτα. Ο Σιμόνοβιτς έκανε επιθετικό φάουλ στον Οσμάν στα 4 δευτερόλεπτα (φώναξαν πολύ για τη συγκεκριμένη φάση οι Μαυροβούνιοι), ενώ οι Μαυροβούνιοι δεν κατάφεραν να κάνουν φάουλ, με τους Τούρκους να νικούν τελικά με 72-68 χάρη στο τρίποντο του Κορκμάζ.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 35-31, 53-51, 72-68

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Τούρκοι κράτησαν την ψυχραιμία τους όταν βρέθηκαν πίσω με πέντε πόντους στα τελευταία λεπτά, ενώ οι Μαυροβούνιοι είχαν κακό ποσοστό στα τρίποντα με 7/24. Επίσης ο Κορκμάζ έβαλε το μεγάλο σουτ στα 23 δευτερόλεπτα για το τέλος.

Ο MVP: Θα μπει ο Κορκμάζ γιατί μπορεί να μην ήταν ο κορυφαίος παίκτης του ματς, άλλα έβαλε το πολύ δύσκολο σουτ που χάρισε τη νίκη στην Τουρκία.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λάρκιν είχε 18 πόντους και 7 ασίστ, δίνοντας σημαντική βοήθεια στην ομάδα του Αταμάν.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ράντοντσιτς είχε μόλις 4 πόντους στο ματς και δεν βοήθησε όσο θα έπρεπε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Οι μόλις 16 βολές που εκτέλεσαν συνολικά και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η Τουρκία αν και προβλημάτισε με την απόδοση της, έδειξε χαρακτήρα για να κάνει μια σημαντική νίκη, ωστόσο θα πρέπει να προσέξει πολύ στη συνέχεια του τουρνουά.