Κροατία-Τσεχία 83-95: Έβαλαν «στοπ» στους προσεχείς αντιπάλους της Ελλάδας

Η Τσεχία των Βέσελι και Σατοράνσκι πέρασε νικηφόρα το εμπόδιο της Κροατίας των Χεζόνια, Ζούμπατς και Μπογκντάνοβιτσς (95-83) πατώντας γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Τσέχοι, οικοδεσπότες του τουρνουά του Παρντούμπιτσε, κατόρθωσαν να γείρουν την ζυγαριά του ματς με τους Κροάτες και να επικρατήσουν με 83-95 στο μεταξύ τους παιχνίδι προετοιμασίας για το Eurobasket 2022.

Η πολυφωνία της Τσεχίας στην επίθεση ήταν και εκείνη που έκανε την διαφορά για να αλλάξουν τα δεδομένα του ματς, ενώ η Κροατία αποσυντονίστηκε πλήρως από το επιμέρους 11-2 που έτρεξαν οι αντίπαλοι στα τελευταία δυόμιση λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -17 (66-83) 5 λεπτά πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πέτερκα με 18 πόντους, για να προσθέσει άλλους 15 ο Μπόχατσικ, από 11 είχαν Άουντα και Γελινεκ, με τον Σατοράνσκι να σκοράρει 10 πόντους (6ριμπ., 8 ασ., 2κλ.)!

Στον αντίποδα, η πρώτη ομάδα που θα αντιμετωπίσει η Ελλάδα στο προσεχές Eurobasket, η Κροατία, είχε μπροστάρη τον Σμιθ με 21 πόντους, 15 σημείωσε ο Χεζόνια (7ριμπ., 5 ασ.), 14 ο Μπάτκοβιτς και 11 ο Μπογκντάνοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 43-39, 59-68, 83-95