Ολυμπιακός – Άρης 97-67: Με Κουφό & Λαρεντζάκη πριν από τη Φενέρ

Ο Άρης στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο όμως ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι στη συνέχεια και επικράτησε με 97-67 πριν από την αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός… ξεμούδιασε κόντρα στον Άρη στο πλαίσιο του bwin Monday Night Against Covid-19, έχοντας σαφέστατα περισσότερο βάθος από τους «κίτρινους» ακόμη και με τους Σπανούλη, Σλούκα, Παπανικολάου και Μάρτιν εκτός αγώνα.

Ο Κώστας Κουφός ηγήθηκε επιθετικά του Ολυμπιακού με 21 πόντους (3/5 βολές, 9/13 δίποντα) και 9 ριμπάουντ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πρόσθεσε 19 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Άαρον Χάρισον πέτυχε 13 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Πολλά προβλήματα απουσιών είχε και η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη που έχει μπροστά της τον αγώνα με την ΑΕΚ.

Ο Άαρον Χάρισον κουβάλησε επιθετικά τον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τον Άρη, σκοράροντας τους 13 από τους 26 πόντους των «ερυθρόλευκων» σε αυτό το διάστημα. Ο Αμερικανός γκαρντ έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (3/5 τρίπ.) για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κόντρα στον Άρη που στηρίχθηκε στις πρωτοβουλίες των Φλιώνη και Λιτλ. Ακολούθως ο Χάρισον έδωσε τη… σκυτάλη στον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους με 2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και μοίρασε 5 ασίστ στη δεύτερη περίοδο για τους Πειραιώτες που πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 49-42.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Σάσα Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 61-51 στο 24:20. Μάλιστα ο Κώστας Κουφός ανέβασε τη διαφορά στο +23, κάνοντας το 76-53 με 2/2 βολές για τους «ερυθρόλευκους» που προηγήθηκαν με 78-54 στο 30’, κάνοντας επιμέρους σκορ 29-12 στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στον Άρη των πολλών απουσιών. Τα τελευταία λεπτά στο Φάληρο εξελίχθηκαν σε τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους που επικράτησαν με 97-67 και πλέον στρέφονται στην προσεχή αναμέτρηση με τη Φενέρμπαχτσε (26/3).

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 49-42, 78-54, 97-67.