Μπούργος - ΑΕΚ 85-74: Κατέρρευσε μετά την πρώτη περίοδο (pics & vids)

Κάτια Πετροπούλου

Το 35-12 της Μπούργος στην δεύτερη περίοδο αποδείχθηκε καθοριστικό για να φτάσουν οι Ισπανοί στην κατάκτηση του τροπαίου, νικώντας την ΑΕΚ με 85-74. Προσπάθησαν, αλλά δεν άντεξαν οι «κιτρινόμαυροι».

Μπορεί η ΑΕΚ να είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (14-24), η Μπούργος όμως ξαναμπήκε στο παρκέ «μεταμορφωμένη» και παρέσυρε στο ρυθμό της τους «κιτρινόμαυρους». Οι Ισπανοί έκαναν σερί 35-12 στην δεύτερη περίοδο, ενώ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 48.6% στα τρίποντα, κάτι που αποδείχθηκε καθοριστικό για τη νίκη τους (85-74).

Η Μπούργος συμμετείχε για πρώτη σεζόν στο Basketball Champions League και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου, πρώτο στην ιστορία του συλλόγου, που έχει μόλις τέσσερα χρόνια «ζωής».

Στην δεύτερη θέση η «Βασίλισσα», με τους παίκτες της να προσπαθούν για την ανατροπή, αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Ράις έφτασε στους 17 πόντους και ο Λάνγκφορντ στους 11. Ανησυχία επικράτησε για λίγο με τραυματισμό του Σλότερ, αλλά επέστρεψε στο παιχνίδι.

Στο ΟΑΚΑ βρέθηκαν και οι Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση και προσπάθησαν να εμψυχώσουν την ΑΕΚ.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μπούργος ήταν «χαμένη» και είχε 0/11 τρίποντα (0/4 ο Μπενίτε). Αντιθέτως, η ΑΕΚ μπήκε συγκεντρωμένη και δεν άργησε να βρει το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί (3-9, 5'). Ο Βραζιλιάνος παίκτης των Ισπανών, όμως, μαζί με τον Χόρτον μείωσαν στον πόντο (14-15, 8'). Σε εκείνο το σημείο, ο Ράις πήρε μπρος και με επτά σερί πόντους του, αλλά και το φόλοου του Σλότερ, η ΑΕΚ έφτασε στο +10 (14-24, 10'). Οι Ισπανοί στην δεύτερη περίοδο έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και βρήκαν σκορ από την περιφέρεια, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να αντιδράσει και να «ξεχνά» την καλή της άμυνα. Με τέσσερα τρίποντα ο Κουκ, ένα ο Σάβο και καλάθι του ΜακΦάντεν, η Μπούργος ισοφάρισε σε 31-31 (14') και συνέχισε σε «τρελό» ρυθμό, κάνοντας επιμέρους 18-3, για να πάει στο σκορ στο ημίχρονο 49-36 (20') και να πάρει διαφορά 13 πόντων.

Στην τρίτη περίοδο η Μπούργος έφτασε στο +17 (55-38, 22') με τρίποντο του Ρένφρο και ο Ματσιούλις έδωσε μικρή «ανάσα» επίσης από την περιφέρεια (56-41, 24'). Η ΑΕΚ «τρόμαξε» με το χτύπημα (στο πόδι) του Σλότερ στην διάρκεια του αγώνα, ο οποίος βγήκε σχεδόν υποβασταζόμενος από το παρκέ. Ο ΜακΦάντεν συνέχιζε «καυτός» κι έφτασε την διαφορά στο +20 (68-48, 29') με τον Μορέιρα να κάνει το 68-49 στο 30' με 1/2 βολές. Ο Αμερικανός της Μπούργος έκανε το +21 (73-52, 32'), με Λοτζέσκι και Χρυσικόπουλο να προσπαθούν να βρουν λύσεις από την περιφέρεια (75-61, 33'). Εκεί που μείωσε ο Σλότερ (75-63, 34') ήρθε ακόμα ένα τρίποντο-μαχαιριά από τον Κουκ (78-63, 35'). Όλα είχαν δρομολογηθεί για τη νίκη της Μπούργος, η οποία επικράτησε με 85-74 και έφτασε στο τρόπαιο!

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49, 85-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπούργος είχε 48.6% στα τρίποντα και 41 ριμπάουντ (τα 11 επιθετικά).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: ΜακΦάντεν και Κουκ «εκτέλεσαν» τους αντιπάλους τους και είχαν 18 και 15 πόντους αντίστοιχα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ρένφρο και Σάλβο βοήθησαν σημαντικά με 11 και 12 πόντους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Μορέιρα και Λάνγκφορντ δεν βοήθησαν στο επιθετικο κομμάτι την ΑΕΚ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το 32-15 της Μπούργος στην δεύτερη περίοδο έδωσε το «πάνω» χέρι στους Ισπανούς, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην μπορέσει να επιστρέψει στο παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπούργος τα 16 λάθη και η ΑΕΚ τα ριμπάουντ και την άμυνα.