Άρης - Ντινάμο Τιφλίδας 92-54 (pics)

Βασίλης Βλαχόπουλος

Με συνολική διαφορά 64 πόντων, ο Άρης προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του BCL καθώς επικράτησε της Ντινάμο και στο Nick Galis Hall με 92-54.

Οι «κίτρινοι» είχαν κερδίσει με διαφορά 26 πόντων στον πρώτο αγώνα στη Γεωργία, ο σημερινός αγώνας είχε διαδικαστικό χαρακτήρα κι αυτό αποδείχθηκε στην εξέλιξή του λόγω της μεγάλης διαφοράς δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Πλέον σε πρώτο πλάνο μπαίνουν οι αγώνες απέναντι στη Νίζνι Νόβγκοροντ οι οποίοι θα διεξαχθούν στις 25 και 28 του μήνα με τον πρώτο στη Ρωσία.

Απέναντι στην Ντινάμο Τιφλίδας η εύρεση κινήτρου – έπειτα από το +26 του πρώτου αγώνα – μάλλον ήταν το ζητούμενο για τον Άρη. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου χρειάστηκε περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά για να βρει ρυθμό στο παιχνίδι και το κατάφερε μέσα από τη ζον πες άμυνα αλλά και τις λύσεις που έδωσε ο Λάκι Τζόουνς στην επίθεση. Ο Αμερικανός ηγήθηκε στο επιμέρους σκορ (16-4) του Άρη στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου (26-16).

Ο Άρης είχε πολυφωνία στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, υπήρξαν στιγμές όπου συνδύασε σωστές αντιδράσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ και εγκατέστησε τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους (43-26, 16:30) παρότι ήταν απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι στο τέλος του ημιχρόνου(49-32) είχε 6/17 προσπάθειες! Ο Άρης ξεκίνησε με 12-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των 29 πόντων (61-32).

Υπό αυτές τις συνθήκες, ο Βαγγέλης Αγγέλου ήταν λογικό να διαχειριστεί αναλόγως το παιχνίδι, μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής και χρησιμοποιώντας το παιχνίδι ούτως ώστε να διατηρούν άπαντες σε καλή ενεργειακή κατάσταση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-40. Η τελευταία περίοδος ανήκε στον Ραμόν Χάρις καθώς ο Αμερικανός ήταν αποτελεσματικός έξω από τη γραμμή του τριπόντου και η διαφορά σκαρφάλωσε στα επίπεδα των 40 πόντων (87-47, 35’)

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54