Χαποέλ Χολόν - Γαλατάσαραϊ 82-73: Πρώτη ήττα στο BCL για την ομάδα του Πιστιόλη

Η Γαλατάσαράϊ δεν κατάφερε να περάσει από έδρα της Χαποέλ Χολόν και μέτρησε την "παρθενική" της ήττα στο BCL με το τελικό 82-73.

Στο ντέρμπι του Group C, η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη φιλοξενήθηκε από τη Χαποέλ Χολόν για την τρίτη αγωνιστική του Basketball Champions League και έβαλε το πρώτο της "L" (82-73) στην βαθμολογία του φετινού θεσμού.

Οι φιλοξενούμενοι μετά τα αναγνωριστικά λεπτά έτρεξαν ένα σερί 8-0 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 12-18. Ωστόσο η αντίδραση της Χολόν ήταν άμεση και ουσιαστική αφού απάντησαν με επιμέρους 29-17 και πήραν τα ηνία του αγώνα.

Η αφετηρία της τελευταίας περιόδου τέθηκε με το σκορ στο 59-50 και η Γαλατά "κρατήθηκε" από τις προσπάθειες των Κολαϊάρο και Καμπάτσα (64-56), ενώ έφτασε στο -3 από πέντε συνεχόμενους πόντους του Ένις (64-61) στο 35'.

Για τους Ισραηλινούς που έφτασαν στο 3-0 και έμειναν μόνοι τους στην κορυφή, ο Έρικ Γκριν είχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον Ράγκλαντ να προσθέτει ακόμη 15.

Για την Γαλατά, παρά το 4/11 από την περιφέρεια ο Ντι Μποστ είχε 17 (4ριμπ., 5ασ.), ο Ανγκόλα (επίσης άστοχος με 3/13 3π.) είχε 14, ενώ οι Ένις και Κολαϊάρο από 11 και 10 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 41-35, 59-50, 82-73