Στρασμπούρ - Τόφας 94-89: Λύγισε στην παράταση το σύνολο του Πρίφτη (vid)

Η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη βρισκόταν στο +10 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Στρασμπούρ πήρε τη νίκη με 94-89 στο έξτρα πεντάλεπτο για τη δεύτερη αγωνιστική στο Basketball Champions League.

Η Τόφας Μπούρσα του Δημήτρη Πρίφτη αντιμετώπισε σε γαλλικά εδάφη τη Στρασμπούρ για τη δεύτερη αγωνιστική του Group A του Basketball Champions League, χωρίς να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα. Οι Τούρκοι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που έχτισαν προς το τέλος της τρίτης περιόδου με την παράταση να κρίνει το νικητή με 94-89.

Οι Γάλλοι είχαν καλύτερη εκκίνηση στο πρώτο δεκάλεπτο για το 19-13, με τους παίκτες του Πρίφτη να αντιδρούν με 17-22 και 18-27 (!) στα δύο επόμενα γυρνώντας την εικόνα και φτάνοντας στο +8 (54-62). Η Στρασμπούρ στο τελευταίο δεκάλεπτο έτρεξε ένα γρήγορο 12-3 για το 66-65 με 6μιση λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας. Μρέιμο και Γκρέι κατάφεραν να δώσουν ξανά αέρα 5 πόντων (71-76) στην Τόφας στο 39', με τον Κίνι να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 74-76 και τον Μάσα να στέλνει το ματς στα ίσια με 57'' στο ρολόι.

Ο Ένις δεν βρήκε στόχο στο τελευταίο σουτ του αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο οι γηπεδούχοι έδειξαν να διατηρούν τον έλεγχο, ο Μίτσελ σκόραρε για το 91-87 και μοίρασε στον Μάιγ για το 94-87, με το ματς να σφραγίζεται και τη δεύτερη ήττα της Τόφας να είναι γεγονός.

Για τους νικητές, ο Μίτσελ ολοκλήρωσε με 23 πόντους, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Καβαλιερε είχε 15 με 10 ριμπαόυντ. Για την Τόφας, η προσπάθεια των Γκρέι (27π, 3ασ., 4κλ.), Τουρέ (17π., 12ριμπ.) και Ένις (16π., 5ριμπ., 5ασ., 1κλ.) και Μρέιμο (13π., 4ριμπ., 3ασ.) δεν ήταν αρκετή!

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-35, 54-62, 76-76, 94-89 (παρ.)