Γαλατασαράι - Λέγκια 86-71: Ξέσπασε και πήρε τη νίκη η ομάδα του Πιστιόλη (vid)

Η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη έκανε ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο κόντρα στη Λέγκια και με επιμέρους 23-8 επικράτησε για τη δεύτερη αγωνιστική του BCL.

Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα απέναντι στην Οστάνδη, η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Λέγκια Βαρσοβίας με 86-71 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Group C στο Basketball Champions League.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 10-5, ενώ στη συνέχεια κινήθηκαν σε κοντινές αποστάσεις με την Λέγκια φτάνοντας στο 22-20 για το πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πολωνοί, κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό της δεύτερης περιόδου για το υπέρ τους 39-46, με τη Γαλατά να ανακτά το προβάδισμα στο 27' (56-55).

Το καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε από κοινή βάση. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν στο 63-63, ωστόσο ένα τρίποντο του Καμπάτσα και δύο απανωτά του Ένις λίγο αργότερα έδωσαν ώθηση στους παίκτες του Πιστιόλη για να τρέξουν επιμέρους 23-8 και να κλειδώσουν τη νίκη!

Ο Κολαϊάρο ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους, ενώ ο Ντι Μποστ ήταν εκ των διακριθέντων στο παρκέ για τη Γαλατά έχοντας 15 πόντους με 11(!) ασίστ και 3 κλεψίματα. Ο Αβγκα ακολούθησε με 13 (συν 4 κλ.), ο Ένις είχε 11 (5ριμπ., 2 κλ.) και ο Καμπάτσα 10 με 8 ριμπάουντ.

Για την Λέγκια, κορυφαίος ήταν ο, γνώριμος στο ελληνικό κοινό, Γιανις Μπέρζινς (αγωνίστηκε την περασμένη σεζόν με την Λάρισα) που σκόραρε 21 πόντους (4/5 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ, με τον ΜακΚόλουμ να έχει 17 (4ριμπ., 5ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-46, 63-63, 86-71