Μανρέσα - Μάλαγα 86-63: Νίκη από... τα αποδυτήρια

Η Μανρέσα επικράτησε με 86-63 της Μάλαγα κι έκανε εύκολα το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα playoffs του Basketball Champions League. 29-4 ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο!

Πιο εύκολα, δεν γινόταν! Η εξαιρετική Μανρέσα μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον... εμφύλιο με την Μάλαγα, απλοποιώντας την κατάσταση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όταν το σκορ ήταν 29-4 υπέρ της, με τους Ανδαλουσιάνους να μετρούν... 0/18 σουτ εντός πεδιάς!

Η Μανρέσα ήταν σοβαρή και δεν ένιωσε την παραμικρή απειλή, έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Τζο Τόμασον με 16 πόντους συν 5 ασίστ. Ο Τσίμα Μονέκε με 11 πόντους κι 11 ριμπάουντ ήταν επίσης πολύτιμος, με τον Σιλβέν Φρανσίσκο να προσθέτει 12 πόντους με 4 τρίποντα.

Από πλευράς Μάλαγα, ο μοναδικός που διασώθηκε από το... ναυάγιο, ήταν ο Τζόναθαν Μπαρέιρο με 16 πόντους, 6/7 σουτ και 2 ριμπάουντ. Οι Ανδαλουσιάνοι βελτιώθηκαν κατά την διάρκεια του ματς, όμως και πάλι έδειξαν να απέχουν αρκετά από την αντίπαλο τους.

Έτσι, η Μανρέσα έφτασε στο 1-0 και στο Game 2 της επόμενης Τρίτης (12/4) θα επιδιώξει να... σκουπίσει τη σειρά, στην έδρα της Ουνικάχα, η οποία θα αναζητήσει την ισοφάριση.

Τα δεκάλεπτα: 29-4, 47-21, 67-43, 86-63.