Ντιζόν - Λαύριο 73-49: «Κατέρρευσαν» αλλά παραμένουν «ζωντανοί» για την πρόκριση

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στη Ντιζόν (73-49) κάνοντας το ρεκόρ της 2-3, ωστόσο ελπίζει ακόμη στην πρόκριση της επόμενης φάσης του BCL.

Το Λαύριο «πάλεψε» να κρατηθεί στο παιχνίδι για κάτι παραπάνω από δύο δεκάλεπτα, ωστόσο η Ντιζόν... πάτησε το γκάζι από τα μέσα της τρίτης περιόδου και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με 73-49.

Ο αγώνας

Δύσκολο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για το Λαύριο, το οποίο είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν από νωρίς την διαφορά και να φτάσουν σε «διπλό» σκορ τόσο με το 14-7, όσο και με το 24-12 στο 9ο λεπτό. Το λέι απ του Κακλαμανάκη στα 46 δευτερόλεπτα, ήταν και αυτό που «έκλεισε» το πρώτο δεκάλεπτο με 24-14.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με αποτέλεσμα η Ντιζόν 4'32'' πριν το ημίχρονο να κάνει το 34-18 με τον Κάρινγκτον. Ένα μικρό ξέσπασμα (επιμέρους 2-9) των φιλοξενούμενων που ξεκίνησε με τον Κάρτερ και ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Γερομιχαλού, έγραψε το 36-27 μειώνοντας στους 9. Με αντίστοιχη διαφορά οδηγήθηκαν και οι ομάδες στα αποδυτήρια με 38-29 υπέρ των Γάλλων.

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, παρά τις χαμένες προσπάθειες και από τις δύο πλευρές, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στο 45-38 με Κάρτερ και Κακλαμανάκη προς το τέλος της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, το επιμέρους 15-2 της Ντιζόν εκτόξευσε την τιμή της διαφοράς στους 20 (60-40), ενώ η τελευταία περίοδος έβρισκε τις ομάδες στο 60-42.

Σε εκείνο το σημείο ο χρόνος που απέμενε έμοιαζε διαδικαστικός, αφού οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν το πρώτο τους καλάθι περίπου 5 λεπτά πριν το τέλος (64-44). Το τελικό σκορ (73-49) ανέδειξε νικήτρια την Ντιζόν, χωρίς να... πληγωθεί οριστικά το Λαύριο, καθώς το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στη Μάλαγα την επόμενη αγωνιστική τους δίνει την πρόκριση, αρκεί η ομάδα του Κατσικάρη να επικρατήσει της Νίζνι την Τεράρτη (15/12).

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 38-29, 60-42, 73-49

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στην τρίτη περίοδο, όπου μετά το ξέσπασμα που τους έφερε στους 7 (45-38) οι παίκτες του Λαυρίου «λύγισαν».

O MVP: Ο Χόλστον με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 32:11 παρουσίας στο παρκέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Σμιθ και Μουράτος που αποτελούν από τα βασικά «γρανάζια» της ομάδας και δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέλι που μέτρησε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ

ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το επιμέρους 15-2 των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο που εκτόξευσε τη διαφορά στους 20.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΌ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 3/17 τρίποντα του Λαυρίου, η διαφορά στα λάθη (11 έναντι 22) και η «ψαλίδα» στην αξιολόγηση (89 έναντι 45).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: To Λαύριο φάνηκε να μένει από δυνάμεις σε ένα παιχνίδι που φαινόταν εξ αρχής δύσκολο. Η συνέχεια είναι «γολγοθάς» απέναντι στην πρωτοπόρο Μάλαγα, αλλά σίγουρα οι ελπίδες δεν έχουν σβήσει.