Ιωνικός - Λάρισα 83-76: Ο απίθανος Χουγκάζ... ντύθηκε Κάρι και χάρισε νίκη-χρυσάφι! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Ιωνικός έκανε την ανατροπή από το -15 και πήρε μια σπουδαία νίκη (83-76) για την παραμονή στη Basket League κόντρα στη Λάρισα, αφού ο εντυπωσιακός Νίκο Χουγκάζ τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 7/7 τρίποντα.

Στο 7-11 ανέβηκε ο Ιωνικός, αφού πήρε μια νίκη-χρυσάφι για την μάχη της σωτηρίας.

Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε με 83-76 της Λάρισας, ενώ βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους, αφού ο εκπληκτικός Χουγκάζ είχε 23 πόντους (7/7 τρίποντα και 1/1 δίποντα) και και θύμισε Κάρι! Το πήρε μόνος του το ματς ο σουτέρ των γηπεδούχων, αφού είχε... σεληνιαστεί και το έβλεπε σαν βαρέλι!

Από την πλευρά των ηττημένων που έπεσαν στο 5-13 και συνεχίζουν να κινδυνεύουν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρας με 18 πόντους.

Το ματς

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο ματς κι έκανε το 6-16 με τον Ρας. Ο Μαυροκεφαλίδης το μάζεψε στο 14-18, 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέτπου. Ο Μπράουν διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου (20-28).

Ο Ουάσινγκτον έγραψε το 30-42 για τους Θεσσαλούς στο 15’, με τον Κώττα να αυξάνει τη διαφορά στο +15 (34-49). O Toλιόπουλος έγραψε το 38-49 στο τέλος του ημιχρόνου.

O Xόλιφιλντ μείωσε σε 52-57 για τον Ιωνικό στα μέσα της 3ης περιόδου. Η ομάδα της Νίκαιας συνέχισε να ροκανίζει το προβάδισμα της Λάρισας και έκανε το 58-60 στ0 29’ με τον Χόλιφιλντ.

O Xoυγκάζ με 3 τρίποντα έγραψε το 67-63 στο 34’.Ο Χουγκάζ συνέχισε το ρεσιτάλ και με νέο τρίποντο, έκανε το 79-70, 2 λεπτά πριν το τέλος, ρίχνοντας τη χαριστική βολή στη Λάρισα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε τον Χουγκάζ σε εκπληκτική μέρα, ενω έκανε καλή δουλειά στην άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο (δέχθηκε 13 πόντους κι έβαλε 25)

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Χουγκάζ πήρε φωτιά έξω από τη γραμμή του τριπόντου (7/7 τρίποντα) και τελείωσε το ματς με 23 πόντους, όντας ο κορυφαίος.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε λύσεις, αφού τελείωσε το ματς με 15 πόντους και ήταν ο 2ος σκόρερ της ομάδας του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Χουγκάζ βομβάρδισε με τα τρίποντα του στο 4ο δεκάλεπτο και έγραψε το 79-70, 2 λεπτά πριν το τέλος, δείχνοντας στους αντιπάλους του ποιος θα είναι ο νικητής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μούρτος έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους (2/5 σουτ) και δεν βοήθησε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός το πρώτο ημίχρονο και η Λάρισα την άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο (25-13) και τα 19 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 34-49, 58-63, 83-76