Ιωνικός - Μεσολόγγι 100-85: «Ξέσπασε» στο τέλος κι έστειλε... μήνυμα! (vid)

Νίκος Καρφής

Ο Ιωνικός πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησε εύκολα με το εντυπωσιακό 100-85 του Μεσολογγίου, ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις.

Πριν από το ματς Ιωνικός και Μεσολόγγι είχαν το ίδιο ρεκόρ (4-9).

Στο τέλος όμως η ομάδα της Νίκαιας ήταν αυτή που χαμογέλασε και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζωνη, αφου επικράτησε με το εντυπωσιακό 100-85 και πήγε στο 5-9.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Σμιθ με 23 πόντους, ενώ είχε και 7 ασίστ. Το... ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο (32-20) ήταν καθοριστικό.

Το ματς

O Iωνικός μπήκε εξαιρετικά στο ματς κι προηγήθηκε με 17-9 χάρη στον Χουγκάζ στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση δεν άλλαξε και ο Χόλογουελ έγραψε το 28-14, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Το Μεσολόγγι αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και έκανε το 36-32 με τον Χατζηνικόλα. Ο Γκότσερ διαμόρωσε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (51-44). Η ομάδα του Καλαμπάκου είχε 7/15 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ 5/12 μέτρησαν οι γηπεδούχοι.

Mε το τρίποντο του Χουγκάζ ο Ιωνικός έκανε το 66-52, αλλά το Μεσολόγγι απάντησε γρήγορα και μείωσε σε 66-63 με τον Γκότσερ στο 29’ με σερί 11-0.

Το 79-73 έγινε 86-73 στο 37’ χάρη στον Χουγκάζ και κάπου εκεί το ματς τελείωσε, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γυρισουν και το σύνολο του Αγγέλου να φτάνει σε άνετη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ιωνικός είχε 13/30 τρίποντα, προκάλεσε φθορά με τις 19/22 βολές, ενώ έκανε εξαιρετικό 4ο δεκάλεπτο (32-20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σμιθ ήταν ο κορυφαίος του ματς, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Καθοριστικοί για τη νίκη του Ιωνικού οι Μαυροκεφαλίδης, Χουγκάζ, Τολιόπουλος και Χόλογουελ. Ο πρώτος με 16 και 6 ριμπάουντ, ο δεύτερος με 17 και 5 ριμπάουντ, ο τρίτος με 15 πόντους και ο τέταρτος με 13 και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς έμεινε πολύ χαμηλά στους 4 πόντους και δεν βοήθησε το Μεσολόγγι.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 79-73 έγινε 86-73 μέσα σε 1.5 λεπτό στην τέταρτη περίοδο και κάπου εκεί το ματς δεν είχε γυρισμό για τους φιλοξενούμενους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα ο Ιωνικός, τα 15 λάθη και το καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο (32-20) το Μεσολόγγι.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85