ΠΑΟΚ – Ιωνικός 86-84: Φτιάχνει σερί! (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Ο ΠΑΟΚ (4-4) βελτίωσε την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε του Ιωνικού (3-6) με σκορ 86-84, δίνοντας συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα με τον Άρη Λυκογιάννη στην άκρη του πάγκου. Μοιραίος ο Σμιθ για τους φιλοξενούμενους.

Ο «Δικέφαλος» του Βορρά βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας… άποντο τον Τζον Έλμορ που είχε πετύχει 15 πόντους στο πρώτο μέρος και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στην Basket League -και τρίτη συνεχόμενη αφού ο Άνταμ Σμιθ προσπάθησε να πάρει την κατάσταση στα χέρια του όμως έχασε την μπάλα στην τελευταία επίθεση του Ιωνικού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Δημήτρης Κακλαμανάκης έκανε το 8-2 με γκολ-φάουλ. Ο Ιωνικός Νίκαιας απάντησε με σερί 13-0 για το 8-15 στο 5:03 ενώ η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 24-26, έχοντας 7/10 δίποντα και 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα κόντρα στον «Δικέφαλο» που στηρίχθηκε στο μακρινό σουτ, έχοντας 4/7 τρίποντα.

Μάλιστα ο Τζον Έλμορ ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 29-38 με 3/3 βολές στο 13:46. Ο ΠΑΟΚ πίεσε όμως ο Ιωνικός πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 44-52, βελτιώνοντας τα ποσοστά του πίσω από τα 6μ.75 (7/16 τρίπ.) κι έχοντας ως σημεία αναφοράς στην επίθεση τους Έλμορ (15π.) και Σμιθ (10π.).

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική λειτουργία του στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου περιόρισε τον Ιωνικό στους 13 πόντους, ανακτώντας το προβάδισμα (66-65, 30'). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-78 όμως ο «Δικέφαλος» πήρε πόντους από τους Γκρίφιν και Τέρνερ για το 82-78 στα 2:37 για το τέλος. Ο Έλμορ… σίγασε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ιωνικό που έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στα 29.9" και με τον δείκτη του σκορ στο 84-81, ο Ιωνικός είχε την κατοχή όμως ο Έλμορ αστόχησε σε δύσκολο λέι-απ και ο Τσαλμπούρης τελείωσε τη φάση με κάρφωμα για το 86-81 όμως ο Σμιθ πέτυχε τρίποντο για το 86-84 στα 7.1". Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή μετά από το timeout, ο Σμιθ έκλεψε την μπάλα όμως υπό την πίεση του Λαβ, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του! Οι γηπεδούχοι έκαναν… απλώς την επαναφορά κι εν τέλει κατέκτησαν το ροζ φύλλο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 56% στο δίποντο και 46% στο τρίποντο, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Λαβ (17π.), Γκρίφιν (14π., 7ασ.) και Κακλαμανάκης (12π., 9ριμπ.) ηγήθηκαν του ΠΑΟΚ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Μαυροκεφαλίδης με 1 πόντο και 0/8 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κονατέ είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση του ΠΑΟΚ στα τελευταία λεπτά, όπου είχε καλύτερες επιλογές.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ιωνικός την απόδοση στο τέλος, ο ΠΑΟΚ τα 16 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-52, 66-65, 86-84.