Λαύριο - Περιστέρι Winmasters 75-61: Εντυπωσιακοί γηπεδούχοι για playoffs! (vid)

Νίκος Καρφής

To Λαύριο (9-9) ήταν εντυπωσιακό κόντρα στο Περιστέρι Winmasters, αφού επικράτησε με 75-61 και έκανε ακόμα ένα βήμα για την είσοδο στα playoffs. Στο 11-7 έπεσε η ομάδα του Παπανικολόπουλου.

Το Περιστέρι Winmasters έμεινε στους πανηγυρισμούς για την πρόκριση στο ΒCL μετά τη νίκη κόντρα στη Μπάμπεργκ.

Το Λάυριο ήταν ανώτερο από την ομάδα του Παπανικολόπουλου, νίκησε με 75-61 και πλέον κάνει όνειρα playoffs, αφού ανέβηκε στο 9-9. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 11-7.

Για τους νικητές 12 είχε ο Ντέιβις, για το Περιστέρι 16 είχε ο Κίνγκσλεϊ.

To ματς

Με τον Ντεκόζι, το Λάυριο έκανε το 10-7, αλλά με τον Κίνγκλεϊ το Περιστέρι πέρασε μπροστά για το 10-11 στο 5'. Ο Γκρέι έγραψε το 15-17 για να έρθει ο Λούντζης για να ισοφαρίσει (19-19) ζτο 20'.

Οι γηπεδούχοι πρηγοήθηκα με 24-19 χάρη στον Γερομιχαλό. Ο Γόντικας ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (37-30).

Η τρίτη περίοδος άνηκε στο Λαύριο. Η ομάδα του Σερέλη ανέβασε ρυθμούς και με τον Ντέιβις έγραψε το 50-39. Τελικά ο Ουότσον έδωσε αέρα 15 πόντων (57-42) στην ομάδα του στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Άλμαν με τρίποντο έγραψε το 70-58, 2 λεπτά για το τέλος. O Nτέιβις έγραψε το 73-61 στο 39' και καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο είχε 17 ασίστ αντί 11 του Περιστερίου, ενώ μέτρησε 21/36 δίποντα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντεκόζι με 10 και 8 ριμπάουντ, ο Ντέιβις με 12 και ο Άουτλοου με 11.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Άλμαν έκανε καλό ματς με 9 πόντους και 5 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Χάτσερ δεν βοήθησε καθόλου με 2 πόντους και 1/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: O Nτέιβις έγραψε το 73-61 στο 39' και καθάρισε το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα το Λάυριο, το Περιστέρι το 5/25 τρίποντα και τα 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61.