Περιστέρι winmasters - Ήφαιστος 75-79: Εδραιώνεται στις θέσεις των playoffs (vid)

Ο Ήφαιστος Λήμνου επικράτησε του Περιστερίου winmasters με σκορ 75-79 κι εδραιώνεται στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης της ΕΚΟ Basket League.

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό της Τζον Κένεντι, εκεί όπου ο Λιτλ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 21-25 στο 9:35 κι εν συνεχεία ο Χάτσερ μείωσε σε 24-25 με γκολ - φάουλ.

Μάλιστα ο Αγραβάνης σκόραρε για το 38-30 και ο Χάτσερ ανέβασε τη διαφορά στο +9, διαμορφώνοντας το 40-31 με 2/2 βολές στο 17:05! Ο Ήφαιστος προσπάθησε να αντιδράσει όμως το Περιστέρι άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 40-38.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνα τους, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 45-52 στο 25:32 με τον Μολντοβεάνου, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 55-60.

Ο Ήφαιστος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έκανε σερί 10-0 και ο Έβανς σκόραρε για το +15, κάνοντας το 55-70 στα 5:17 για το φινάλε.

Το Περιστέρι πίεσε, μείωσε σε 75-77 με τις βολές του Χάτσερ στα 19" ενώ το λάθος των φιλοξενούμενων στα 11.8" έδωσε νέα ευκαιρία στους «κυανοκίτρινους»!

Παρ' όλα αυτά, το τρίποντο του Βασιλόπουλου υπό πίεση δεν βρήκε στόχο κι εν τέλει η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πανηγύρισε την τρίτη εφετινή νίκη μακριά από το «Νίκος Σαμαράς» με σκορ 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 40-38, 55-60, 75-79.