Ήφαιστος - Περιστέρι 77-73

Ο Ήφαιστος Λήμνου (10-8) επιβλήθηκε του Περιστερίου Βίκος Cola (12-6) με 77-73 κάνοντας ακόμα ένα βήμα για τη συμμετοχή του στα playoffs.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο «Νίκος Σαμαράς», εκεί όπου ο Έβανς διαμόρφωσε το 14-12 και το Περιστέρι απάντησε με σερί 7-0 για το 14-19 με το κάρφωμα του Μπέντιλ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 18-21 ωστόσο ο Ήφαιστος έκανε επιμέρους σκορ 19-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-31. Το τρίποντο του Ουίγκινς ανέβασε τη διαφορά στο +9 (40-31) για τους Λημνιούς, ο Χάροου μείωσε σε 43-39 με layup όμως ο Ήφαιστος έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε με +14 (53-39, 25'26")!

Οι βολές του Γκότσερ έκαναν το 55-41 κι εν συνεχεία ο Σκορδίλης πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους για το 58-47 στο 30'. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 63-56 με τον Σωτήρη Μανωλόπουλο όμως το Περιστέρι μείωσε στον... πόντο με τους Βασιλόπουλο, Μουρ και Σκορδίλη! Ο Γκότσερ σκόραρε για το +9 (72-63, 35'24"), ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το 76-68 στα 2'12" για το φινάλε! Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 76-73 στα 57" με το τρίποντο του Τζόρνταν Κάλαχαν ωστόσο ο Ήφαιστος κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασε στη νίκη με 77-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ήφαιστος είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και υποχρέωσε το Περιστέρι σε 15 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόντριγκ Γκότσερ είχε 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 29:32 συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκρέι δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά το Περιστέρι, έχοντας 4 πόντους με 1/5 σουτ εντός πεδιάς σε 32:53.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Χαριτόπουλος είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ στα 13:16 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν το Περιστέρι έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράση.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος τις επιδόσεις του στο τρίποντο (11/34), το Περιστέρι τα 15 λάθη και τις επιδόσεις του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-31, 58-47, 77-73.