Πανιώνιος - Κύμη 91-92 παρ.

Κάτια Πετροπούλου

Ο Θαντ ΜακΦάντεν (35π.) γύρισε στην Α1 για λογαριασμό της Κύμης και χάρισε στους Ευβοιώτες το πρώτο τους «διπλό», αφού τους οδήγησε στη νίκη επί του Πανιωνίου (91-92 παρ).

Ο Θαντ ΜακΦάντεν επέστρεψε, η Κύμη χαμογέλασε!

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ με τη φοβερή του εμφάνιση (35π.) έδωσε το «διπλό» στους Ευβοιώτες, αφού πέρασαν από την - κεκλεισμένων των θυρών - έδρα του Πανιωνίου με 91-92, για την 7η αγωνιστική της Basket League.

LA LIGA 200+ ειδικά στοιχήματα (21+)

Το ματς ήταν κυριολεκτικά... θρίλερ, αφού ο Πανιώνιος επέστρεψε από το -10 (45-55) και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει για πολύ στο σκορ. Όλα κρίθηκαν στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στον πόντο, ενώ ο Σακελλαρίου θα μπορούσε να είχε δώσει άλλη τροπή, αν είχε 3/3 βολές στη λήξη της κανονικής διάρκειας (80-80).

Από τους γηπεδούχους, ο 27χρονος γκαρντ ξεχώρισε με 24 πόντους (4τρ.).

Με την έναρξη του ματς, η Κύμη προηγήθηκε για λίγο (9-12, 5'), αλλά ο Πανιώνιος μάζεψε την διαφορά και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά (15-12, 8'). Ο Δίπλαρος κράτησε το +3 (17-14), αλλά ήρθε ο νεοαποκτιθείς ΜακΦάντεν για να βάλει 5 πόντους και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 17-14. Οι «κυανέρυθροι» με την καλή άμυνα, τα τρίποντα των Χέντερσον - Σακελλαρίου και τις 1/2 βολές του ΜακΝίλι, έφτασαν στο +8 (27-19, 13'), αλλά ακόμα 5 πόντοι του ΜακΦάντεν και το τρίποντο του Μανωλόπουλου έφεραν ξανά το ματς στα ίσια (27-27, 15'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά (36-40, 19'), για να κλείσουν το ημίχρονο στο 38-42 (20').

Η διαφορά έφτασε σε διψήφια τιμή στο 24', όταν ο πρώην παίκτης του Πανιωνίου, Μπάρλος έκανε το 45-55 με 2/2 βολές, μετά από φάουλ του Τσούπκοβιτς. Οι γηπεδούχοι με σερί 11-0 επανέκτησαν το προβάδισμα (61-58, 28'), με τα τρίποντα των Νταλό και Γούντσον, αλλά ο Τζόουνς έφτασε στην ισοφάριση (61-61, 30'). Όλα κρίθηκαν στο τέλος, με το σκορ να εναλλάσσεται μέχρι το 39' (75-77). Στο τελευταίο λεπτό, ΜακΝίλι και Σαρικόπουλος έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσια ή να πάρουν και προβάδισμα, καθώς είχαν 0/4 βολές. Ο Σακελλαρίου, 15.9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε σκόρπισε χαμόγελα με τρίποντη... βόμβα (78-77), αλλά ήρθε το γκολ-φάουλ του Τζόουνς για να δώσει παράταση στην αγωνία (78-80). Στα 2.7, ο Μπάρλος έκανε το 5ο του φάουλ κι έδωσε το δικαίωμα στον Σακελλαρίου να εκτελέσει τρεις βολές. Ο 27χρονος γκαρντ ευστόχησε σε 2/3 (80-80), ο Σαρικόπουλος τάπωσε τον ΜακΓκι στην προσπάθειά του και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Σακελλαρίου με 3/4 βολές και ο Τσούπκοβιτς με τρίποντο πήγαν στο 88-84 (43'), αλλά ο ΜακΦάντεν... μίλησε και πάλι (88-89, 44'), με τον Σακελλαρίου να διαμορφώνει το τελικό 91-92 με τρίποντο και τον Τσαγκαράκη να έχει 0/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Κύμη είχε σε μεγάλη ημέρα τον νεοαποκτηθέντα ΜακΦάντεν, ο οποίος ήταν καθοριστικός στο τέλος και πήρε 42 ριμπάουντ, με τα 17 επιθετικά.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Θαντ ΜακΦάντεν, μετά την περσινή θητεία του στον ΠΑΟΚ, έκανε νέο ντεμπούτο στην Basket League και ήταν καταιγιστικός με 35 πόντους (7/11τρ).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζόουνς φόρτσε το καλάθι του Πανιωνίου με 28 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γούντσον σε περίπου 23 λεπτά είχε 5 πόντους (1/4τρ.), αλλά πήρε 7 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Βαγγέλης Σακελλαρίου θα μπορούσε να είχε δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αν ευστοχούσε και στην τρίτη βολή από το 5ο φάουλ του Μπάρλου (80-80).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Και οι δύο ομάδες το γεγονός ότι θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει το ματς νωρίτερα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο ΜακΝίλι ύψωσε για τον Σαρικόπουλο που κάρφωσε κι έκανε το 11-12.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 38-42, 61-61, 80-80 (κ.α.), 91-92 παρ.