Ιωνικός - Περιστέρι 75-102: «Γκάζωσε» για τριάδα και του δυσκόλεψε την παραμονή (vid)

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι επικράτησε με 102-75 του Ιωνικού και έκανε άλλο ένα βήμα για να τερματίσει στην τρίτη θέση της regular season, ενώ οι ηττημένοι είναι πρώτο φαβορί για υποβιβασμό.

Στο 12-7 πήγε το Περιστέρι Bwin και βρίσκεται κοντά στο να τερματίσει στην τρίτη θέση στη regular season της Basket League. Η ομάδα του Σπανούλη επικράτησε με 102-75 του Ιωνικού, τον έριξε στο 4-15 και πλέον οι γηπεδούχοι φλερτάρουν έντονα με τον υποβιβασμό στην Elite League.

Για τους νικητες ο Ντένμον ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, ενώ ο Μωραϊτης τελείωσε με 18 πόντους και 5 κλεψίματα. Στον αντίποδα ο Σίμονς τελείωσε το ματς με 26 πόντους με 8/11 τρίποντα.

Ο Φρανσίσκο ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και προφυλάχθηκε, αφού αγωνίστηκε μόνο 5:30 λεπτά στην αναμέτρηση.

To ματς

O Iωνικός μπήκε εξαιρετικά στο ματς και με τον Σίμονς να έχει 4/4 τρίποντα, προηγήθηκε με 21-12, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Το Περιστέρι αντέδρασε γρήγορα και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Χάμερ σε 27-27 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Χάμερ δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην άμυνα των Νικαιωτών και έγραψε το 32-41 στο 13'. Με τον Ραντάνοφ να παίρνει τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα, η ομάδα του Σπανούλη έφυγε με 14πόντους για το 34-48 στο 17'. Οι Περιστεριώτες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 41-57. Είχαν 5/7 τρίποντα.

Ο Σίμονς έκανε το 53-65 για τον Ιωνικό σουτάροντας με 7/9 τρίποντα σε μια φοβερή εμφάνιση. Ο Αρσενόπουλος μείωσε σε 60-69 με τρίποντο για τους γηπεδούχους. To Περιστέρι πάτησε ξανά γκάζι και έκανε το 60-79 χάρη στο τρίποντο του Ντένμον στο 29'.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με το Περιστέρι να το ελέγχει απόλυτα και να φτάνει σε μια εύκολη νίκη που το βάζει σε θέση.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 60-79, 75-102

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι έκανε φοβερή δεύτερη περίοδο (14-30), είχε λιγότερα λάθη (12 αντί 24) και βρήκε πολλές λύσεις στην επίθεση του, κάτι που δείχνει και οι 102 πόντοι που πέτυχε.

Ο MVP: Ο Ντένμον με 19 πόντους και ο Μωραΐτης που τελείωσε με 18 πόντους και 5 κλεψίματα

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ραντάνοφ με τον Χάμερ που είχαν από 15 πόντους, αλλά και ο Χουγκάζ με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Μάντζαρης έμεινε άποντος με 0/3 σουτ σε 25 λεπτά και σίγουρα ο Ιωνικός θα περίμενει παραπάνω από την εμπειρία του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Tα 8/11 τρίποντα του Σίμονς.

ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΣΤΟΝ Α' ΓΥΡΟ: Το Περιστέρι είχε νικήσει 96-67 και στον πρώτο γύρο.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι είναι πολύ κοντά στο πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο Ιωνικός είναι πολύ δύσκολα στην υπόθεση υποβιβασμός.