Περιστέρι - Καρδίτσα 102-77: Show Ντένμον στο ντεμπούτο Αγραβάνη (vid)

Νίκος Καρφής

Το εντυπωσιακό Περιστέρι Bwin επικράτησε εύκολα με 102-77 της Καρδίτσας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη. Kορυφαίος Ντένμον με 29 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει της Καρδίτσας το Περιστέρι Βwin. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 102-77 και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στο 3-2, ρίχνοντας τους φιλοξενούμενους στο 1-3 στην Basket League. Ντεμπούτο στο ματς για τους Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης έκανε ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ντένμον με 29 πόντους, ο Τζούστον είχε 19 με 9 ριμπάουντ, ενώ ο Μπίλαν πρόσθεσε 11 πόντυος με 14 ριμπάουντ. Στον αντίποδα 25 είχε ο Πρίτζετ και 19 είχε ο Μπέιτμον. Δεν κνινδύνευσε σε κανένα σημείο του ματς το Περιστέρι Bwin.

Tο ματς

To Περιστέρι μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς και κατάφερε να ξεφύγει για 8 πόντους (17-9) χάρη στο καλάθι του Ντένμον στο 7'. Ο Αγραβάνης έδινε λύσεις στο ντεμπούτο του στο Περιστέρι Bwin, κάνοντας το 21-10 στο 9'.

Η ομάδα του Σπανούλη συνέχισε να ελέγχει το ματς κόντρα στην Καρδίτσα, με τον Μπίλαν να δίνει προβάδισμα 17 πόντων στους Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης στα μέσα της δεύτερης περιόδου για το 37-20. Ο Ντένμον σκόραρε για το 48-25 στο 18'. Ο Μπέιτμον με δύο βολές έγραψε το 50-30 στο ημίχρονο.

Ο Μπέιτμον μείωσε σε 62-47 στο 25', ενώ ο Αγραβάνης σκόραρε για το 70-54, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το Περιστέρι συνέχισε να ελέγχει το ματς στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ντέιβις να κάνει το 75-54. Ο Μπίλαν σκόραρε για το 67-67, πέντε λεπτά για το τέλος. Η Καρδίτσα δεν είχε τον χρόνο ούτε τον τρόπο να διεκδικήσει το ματς και το Περιστέρι να φτάνει σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το Περιστέρι Bwin πήρε προβάδισμα 20 πόντων στο ημίχρονο. Είχε παραπάνω ριμπάουντ (49-31) και ασίστ (29 αντί 15).

MVP: Ο Ντένμον έκανε ματσάρα με 29 πόντους, όντας κορυφαίος στο ματς.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζούστον έκανε εξαιρετικό ματς με 21 και 9 ριμπαόυντ, ενώ ο Μπίλαν είχε 11 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μπόεχαιμ έμεινε χαμηλά για την Καρδίτσα στους 4 πόντους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Τα 7/10 τρίποντα του Ντένμον.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το ντεμπούτο του Αγραβάνη με τη φανέλα του Περιστερίου Bwin.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η ομάδα του Σπανούλη ελέγχοντας το ματς σε όλη τη διάρκεια του πήρε την πρώτη της νίκη, ενώ η Καρδίτσα συνεχίζει να βρίσκεται στον πάτο της κατάταξης.