Προμηθέας - Λάρισα 83-78: Με Αγραβάνη «ζωντανός» για την τρίτη θέση

Νίκος Καρφής

Ο Προμηθέας επικράτησε με 83-78 της Λάρισας με κορυφαίο τον Δημήτρη Αγραβάνη (25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ) και μείωσε τη σειρά των μικρών τελικών σε 2-1.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε εντυπωσιακά πράγματα (25 πόντοι, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ) στον τρίτο μικρό τελικό της Basket League και επέτρεψε στον Προμηθέα να μειώσει σε 2-1 τη σειρά και να μείνει ζωντανός για την τρίτη θέση.

Οι Πατρινοί επικράτησαν με 83-78 των Θεσσαλών, οι οποίο είχαν σε εντυπωσιακή μέρα τους Τσαϊρέλη με 18 πόντους και τον Κρουμπάλι με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Κομβικός και ο Γκίκας με 7 πόντους, 2 μεγάλα τρίποντα, 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

O Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 15-11 χάρη στο καλάθι του Φόστερ στον αιφνιδιασμό. Ο Τανούλης έδωσε αέρα 10 πόντων στους Πατρινούς, γράφοντας το 21-11, ένα λεπτό πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος. Ο Τσαϊρέλης διαμόρφωσε στο 21-13 στο 10'.

Με τον Κρουμπάλι η Λάρισα πάτησε γκάζι και πέρασε μπροστά στο ματς στα μέσα της δεύτερης περιόδου με 26-27. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έβαλε 1/2 βολές για το 34-33 στο 18' για να απαντήσει ο Τσαϊρέλης με δύσκολη προσπάθεια για το 34-35. Η ομάδα του Γιατρά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2/6 τρίποντα, ενώ από την άλλη το σύνολο του Τακιανού μέτρησε 4/10, με τους Γκριν και Καράμπελα να έχουν από δύο.

Η Λάρισα με ενα επιμέρους 15-3 και με πρωταγωνιστή τον Τσαϊρέλη που έφτασε τους 16 πόντους, πέρασε μπροστά με 50-55 στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Άντριτς με τρίποντο μείωσε σε 56-59 στο 28'.

Με τρίποντο και φάουλ ο Γκριν έκανε το 59-67 στο 33', ενώ ο Αγραβάνης μείωσε σε 65-67 με δύο βολές. Ο Φόστερ ισοφάρισε στο 36' για το 70-70. O Γκίκας με 1/2 βολές έγραψε το 76-75 στο 38'. Ο Γκίκας με τρίποντο έκανε το 81-77 με τρίποντο στα 51 δευτερόλεπτα. Ο Αγραβάνης με καλάθι στα 29 δευτερόλεπτα έκανε το 83-78 και καθάρισε το ματς.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: O Προμηθέας έκανε λιγότερα λάθη (7 αντί 15), ενώ βρήκε μεγάλα σουτ με Γκίκα και Αγραβάνη.

MVP: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν φοβερός με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκίκας είχε δύο μεγάλα τρίποντα στο τέλος, 7 πόντους, 9 ασίστ, 9 ριμπάουντ. Κομβικός για την ανατροπή.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μούντι έπαιξε 32 λεπτά και τραυματιστηκε, ωστόσο έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους με 2/6 σουτ.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Κρουμπάλι, Χάντσον, Μούντι, Αγραβάνης, Γκίκας και Σίμπσον έπαιξαν πάνω από 30 λεπτά. Τρεις από κάθε ομάδα.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Το 7/7 δίποντα του Κρουμπάλι

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Ο Προμηθέας άντεξε και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της τρίτης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 56-62, 83-78